Już czwarty dzień jak przed polsko-białoruskim przejściem granicznym w Koroszczynie ustawiają się długie kolejki tirów oczekujących na wyjazd z Polski. Obecnie kolejka sięga ponad 40 kilometrów i zaczyna się w okolicach Styrzyńca na drodze krajowej nr 2.
CZYTAJ: Ponad tysiąc ciężarówek czeka na odprawę. Trudna sytuacja na przejściu w Koroszczynie
To może być rysunek czy dobre słowo. Fundacja Niepodległości zorganizowała akcję „Kartka dla obrońców granic”, skierowaną do uczniów szkół podstawowych. Wyrazy wsparcia trafią do żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz policjantów pełniących służbę w zagrożonych miejscach polskiej granicy.
CZYTAJ: „To znakomita lekcja patriotyzmu”. Lubelscy uczniowie wyślą kartki dla obrońców granic
W Lublinie odbyła się kolejna akcja szczepień osób bezdomnych przeciwko COVID-19. W ramach inicjatywy został specjalnie przygotowany mobilny punkt szczepień przy Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
CZYTAJ: Lublin: kolejna akcja szczepień przeciwko COVID-19 dla osób bezdomnych
Od 1965 roku wspólnie opiekują się końmi i cieszą się studenckim życiem, a gdy trzeba stawiają czoła wyzwaniom. Mowa o Akademickim Klubie Jeździeckim i Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony imienia 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich.
W Lublinie pojawiły się pierwsze piktogramy, które mają zniechęcić pieszych do wchodzenia na pasy z telefonem komórkowym w ręku. Od czerwca zabrania tego Prawo o ruchu drogowym.
CZYTAJ: Na pasach bez telefonu. W Lublinie przypomną o tym piktogramy
Często informujemy o tym, jak duże pieniądze są wydawane na budowę dróg. Tymczasem samorządy muszą przeznaczać też sporo środków na to, czego nie widać. Chodzi o bezpieczeństwo w sieci. W poniedziałek 15 listopada w Janowie Lubelskim i Chełmie gminy odebrały czeki przeznaczone na wydatki związane z ochroną przed atakami w sieci.
CZYTAJ: Gminy będą lepiej zabezpieczone przed hakerami. Wysokie wsparcie dla samorządów
Założeniem jest, by szpitale psychiatryczne w regionie były pod jednym zarządem. O tych planach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego już mówiliśmy. Prace nad koncepcją konsolidacji szpitali dobiegają końca.
CZYTAJ: Lubelskie: połączenie szpitali psychiatrycznych coraz bliżej? Koncepcje i kontrowersje
Ogromnym zainteresowaniem mieszkańców gminy Ułęż cieszy się bezpłatny transport do lekarza lub różnych urzędów w ramach projektu Door-to-door. Kilka miesięcy temu, dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, gmina zakupiła specjalnego busa, który przewozi osoby starsze i niepełnosprawne.
CZYTAJ: Ułęż: projekt „Door-to-door” dla potrzebujących coraz bardziej popularny
Fot. archiwum