Wyprowadzą psa, zrobią zakupy czy wykupią leki w aptece. W Świdniku reaktywowano akcję pomocy osobom, które są na kwarantannie czy izolacji z powodu COVID-19. Pod opieką wolontariuszy w jest około 40 osób.
CZYTAJ: Pomagają osobom na kwarantannie lub w izolacji. Reaktywacja grupy wolontariuszy w Świdniku
Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Tuczna przygotowują posiłki dla żołnierzy strzegących polsko-białoruskiej granicy. Dania przez kilkanaście dni będą przygotowywane dla 120 żołnierzy, którzy nocują w pobliskim Kodniu. Potrawy rozwiozą strażacy z OSP.
CZYTAJ: Koła Gospodyń Wiejskich wspierają żołnierzy na granicy
Administracja, ochrona środowiska, infrastruktura, bezpieczeństwo, archeologia, mapy satelitarne czy gry komputerowe – to wszystko zastosowania systemów informacji geograficznej. Dziś (17.11) GIS obchodzi swoje święto. Z tej okazji na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie można było się dowiedzieć więcej na temat nowych technologii, które coraz bardziej przydają nam się w codziennym życiu.
CZYTAJ: Systemy informacji geograficznej coraz bardziej obecne w naszym życiu. Święto GIS na UMCS
W Lublinie najmłodsi zgłębiali swoją wiedzę o ziołach, ich właściwościach oraz zastosowaniu, dzięki regionalnemu konkursowi „Niezłe Ziółko”. Zadania konkursowe nie były wcale takie proste, ponieważ dzieci musiały wyhodować własne zioła z nasion, a także przygotować np. zielnik.
CZYTAJ: Lubelskie dzieci wyhodowały „Niezłe Ziółka”. Konkurs w polskim zagłębiu zielarskim
Kilkaset szczątków samolotu bojowego Ił-2 z czasów II wojny światowej trafiło do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Fragmenty maszyny zestrzelonej w 1944 roku przywieziono z terenu gminy Zawichost.
CZYTAJ: „Latający czołg” w dęblińskim muzeum. Szczątki zestrzelonego samolotu trafiły do placówki
Statystycznie w Polsce 8% narodzonych dzieci rodzi się przedwcześnie. Dziś (17.11) obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. W tej grupie, dzieci skrajnie niedojrzałe rodzą się w poniżej 1% przypadków. Na Oddziale Noworodków SPSK1 w Lublinie takich pacjentów jest ok. 30 rocznie. Wcześniaków, które radzą sobie całkiem dobrze jest w placówce ok. 100 rocznie.
CZYTAJ: Światowy Dzień Wcześniaka. Co powinni wiedzieć rodzice?
Program prowadził Ryszard Majewski.
Fot. pixabay.com