Jak poinformowało we wtorek (23.11) rano Ministerstwo Zdrowia 65 osób z COVID-19 zmarło minionej doby w Lubelskiem. To najwyższy wynik w skali całego kraju. W regionie trwa szczyt hospitalizacji osób zakażonych koronawirusem. Dotyczy to także łóżek respiratorowych.
CZYTAJ: Koronawirus w Lubelskiem: rekord hospitalizacji, chorują coraz młodsi
Za pieniądze wystawiali fałszywe paszporty covidowe. Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 11 osób zamieszanych w nielegalny proceder. Grupa przestępcza działała od kilku miesięcy między innymi na terenie województw: lubelskiego, śląskiego i pomorskiego. Śledztwo w tej sprawie prowadzi lubelski wydział Prokuratury Krajowej.
CZYTAJ: Wystawiali fałszywe paszporty covidowe. Zatrzymano 11 osób
Przymusowe szczepienie albo cotygodniowe testy – to nowa rzeczywistość dla studentów i wykładowców Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie. To pierwsza uczelnia w mieście i jedna z kilku w Polsce z tak restrykcyjnymi przepisami.
CZYTAJ: Szczepienia albo testy. Bez nich pracownicy i studenci nie wejdą na lubelską uczelnię
Rozpoczęły się Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. To specjalny tydzień, podczas którego promowana jest idea oddawania krwi.
CZYTAJ: Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Dar życia wciąż bardzo potrzebny
Czy w Zamościu stanie 22-metrowy pomnik „Wrota Miłosierdzia – Brama Sprawiedliwych” upamiętniający Ukraińców ratujących Polaków przed ludobójstwem? Wczoraj (22.11.) podczas posiedzenia Komisji Samorządu i Porządku Publicznego Rady Miasta Zamość po raz kolejny odbyła się dyskusja na ten temat. Pomysłodawcą budowy pomnika są: Fundacja Bramy Pojednania im. Maksymiliana Biskupskiego oraz Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresów z Lublina. W jego powstanie zaangażował się również Instytut Pamięci Narodowej, ale na jego budowę nie zgadzają się członkowie komisji i sprzeciwia się temu miejscowe środowisko kresowe.
CZYTAJ: W Zamościu stanie pomnik upamiętniający Ukraińców ratujących Polaków? Dykusje i kontrowersje
Monety i banknoty, ikony i unikatowa karafka – w sumie ponad 220 obiektów zabytkowych i kolekcjonerskich przekazała lubelska Służba Celno-Skarbowa do Muzeum Południowego Podlasia. To kolejne już muzealia, które w ostatnich latach trafiły z granicy do bialskiego muzeum. Przedmioty pochodzą z udaremnionych prób przemytu na przejściach granicznych w Hrebennem, Dorohusku i Zosinie.
CZYTAJ: Zabytki z udaremnionych przemytów wzbogaciły zbiory Muzeum Południowego Podlasia
Pozostałości średniowiecznego skarbu oraz wiele innych zabytków odkryli archeolodzy wraz z poszukiwaczami w Zawichoście – Trójcy w województwie świętokrzyskim. W marcu w tym miejscu znaleziono także niemal 2 tysiące monet piastowskich. Do odkryć przyczynili się miłośnicy przeszłości ze Stowarzyszenia Wspólne Dziedzictwo z Opatowa oraz Stowarzyszenia „Szansa” z Annopola.
CZYTAJ: „To jedno z najważniejszych miejsc w Polsce”. Miłośnicy przeszłości odkryli średniowieczne skarby
W podlubelskim Motyczu zostanie odtworzone średniowieczne grodzisko, czyli pozostałość po grodzie albo osadzie obronnej. Ma być atrakcją turystyczną na skalę ogólnopolską. Grodzisko powstało w okresie VIII i IX wieku. Obecnie jedynym śladem po nim jest wzniesienie, nazywane przez mieszkańców Zamkową Górą. Niebawem ma się to zmienić, bo na sąsiedniej działce gmina Konopnica chce dokonać jego rekonstrukcji.
CZYTAJ: Motycz: chcą odbudować średniowieczne grodzisko. Ma być atrakcją na skalę ogólnopolską
Program poprowadziła Marzena Lewandowska.