Będą bezpłatne testy dla części pracowników. Jest zgoda wszystkich partii

img 20210111 114213 2021 11 26 201150

– Wszystkie partie zgodziły się ws. wprowadzenia bezpłatnych, dobrowolnych testów na obecność koronawirusa dla osób, które mają duży kontakt z innymi ludźmi, m.in. pracowników służby zdrowia, oświaty, administracji i komunikacji publicznej – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska poinformował w piątek (27.11) po południu dziennikarzy o ustaleniach po spotkaniu w Sejmie z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych na temat walki z pandemią COVID-19. Jak mówił po spotkaniu, jest zgoda w trzech kwestiach.

Pierwsza z nich dotyczy bezpłatnych testów dla osób, które mają duży kontakt z ludźmi. – W formie rozporządzenia wprowadzimy, aby taki pracownik mógł wykonać bezpłatnie, na swoją prośbę taki test. Tak, że nie będzie od razu włączany w kwarantannę. Bo widzimy, że w tej chwili taki mechanizm, że kiedy mamy skierowanie na test i od razu wchodzimy w okres kwarantanny, odstrasza Polaków od robienia tych testów – mówił Kraska.

Dlatego – jak dodał – „chcemy, aby właśnie w tych grupach, które mają dość duży kontakt z ludźmi, można było taki test wykonać”. – Tu była pełna zgodność – podkreślił Kraska.

– Ponadto była zgoda wszystkich, abyśmy wprowadzili ustawę o Funduszu Kompensacyjnym. Ta ustawa zostanie w poniedziałek skierowana do Sejmu. To będzie ustawa tylko o tym funduszu, nie będą w tej ustawie zamieszczone inne, dodatkowe rzeczy – powiedział wiceminister. – Wszystkie strony zgadzały się, że to jest bardzo ważne, że także te osoby, które się wahają, czy się zaszczepić miały twardy dowód na to, że jak powstaną niepożądane odczyny poszczepienne, będą miały za to jakąś rekompensatę – dodał.

Trzecie uzgodnienie to dodatki finansowe dla pracowników niemedycznych, którzy pracują w oddziałach covidowych. – Chodzi o personel, który uczestniczy w procesie terapeutycznym, czyli panie salowe, pracowników administracji, sekretarki – mówił Kraska.

Przyznał, że zgody nie było w sprawie obostrzeń i certyfikatu covidowego. – Nie było tu jednomyślności, koła i kluby miały różne ona ten temat poglądy – zaznaczył. Był też pomysł Koalicji Polskiej, by płacić za szczepienie. – W tej sprawie też nie było jednomyślności – poinformował.

– Wysłuchaliśmy wszystkich klubów i kół parlamentarnych, w następnym spotkaniu przedstawimy nasze propozycje, co ewentualnie w tym kierunku powinniśmy zrobić – zapowiedział wiceminister.

– Jesteśmy w tej chwili w okolicach szczytu czwartej fali, więc to jest bardzo ważne, byśmy przerwali ten łańcuch epidemiologiczny tymi prostymi i bardzo tanimi metodami – maseczką, dystansem, dezynfekcją – przekonywał Kraska.

Następne spotkanie w tej samej formule przewidziane jest w najbliższym czasie.

 

W piątkowym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości (szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos i Bolesław Piecha), Koalicji Obywatelskiej (Katarzyna Lubnauer, Marek Hok), Lewicy (Marcelina Zawisza, Wojciech Konieczny), Koalicji Polskiej-PSL (Dariusz Klimczak, Władysław T. Bartoszewski), a także kół: Konfederacji (Krzysztof Bosak), Polski 2050 (Mirosław Suchoń), Porozumienia (Jan Strzeżek) i Kukiz’15 (Jarosław Sachajko).

RL / PAP / opr. ToMa

Fot, archiwum

 

Exit mobile version