W Chełmie powstała Zamiejscowa Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. To instytucja doradcza ministerstwa zdrowia. Jej zadaniem jest ocena zasadności finansowania ze środków publicznych poszczególnych terapii lekowych.
– Agencja jest odpowiedzialna za analizę wniosków firm farmaceutycznych – mówi wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. – Każdy nowy lek, który chce być refundowany, musi przygotować cały raport HTA i eksperci agencji mają obowiązek zweryfikować to, czy to jest zgodne ze standardami światowymi i czy te wytyczne przedstawione w raporcie HTA są aktualne, czy bezpieczeństwo tych leków jest dostosowane.
Zanim lek trafi na półki aptek, musi zostać zarejestrowany przez Europejską Agencje Leków, która patrzy na efektywność i bezpieczeństwo. Następnie leki trafiają do poszczególnych krajów i ich agencji HTA, czyli Health Technology Assessment.
– Każdy lek oceniamy pod względem 3 kryteriów: efektywności klinicznej, efektywności ekonomicznej i wpływu na budżet – mówi prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Roman Topór-Mądry. – Czyli ta nowa cząsteczka, nowy lek jest oceniany, ile daje więcej korzyści zdrowotnych w stosunku do istniejących terapii. Musimy mieć wartość dodaną. I drugi element ile ta wartość dodana będzie kosztować. I następnie ta argumentacja prezesa agencji, trafia do ministra i komisji ekonomicznej, gdzie następują negocjacje cenowe. Po nich i akceptacji ministra, lek wpisywany jest na listę refundacyjną i jest dostępny już do leczenia.
– Agencja bierze także pod lupę urządzenia medyczne, które mają być wykorzystywane w publicznych szpitalach – dodaje wiceminister zdrowia Mikołaj Miłkowski. – Czyli to wszystko, co przygotowujemy, leczymy pacjentów w lecznictwie szpitalnym, ocena efektywności tomografów, spectu, czy całej onkologii i unitów narządowych, to właśnie Agencja Oceny Technologii Medycznej. Właściwie wszystkie sprawy związane z systemem leczenia, wszystko przechodzi przez ekspertów agencji oceny leczenia technologii medycznej.
– Do tej pory w chełmskim oddziale agencji zatrudniono 10 osób. Wszyscy przechodzą szkolenia – mówi prezydent Chełma, Jakub Banaszek. – Są to osoby, które mieszkają tutaj w Chełmie. Część tych pierwszych osób wróciło do Chełma z innych miejscowości. Muszą przejść cały proces szkoleń. Muszą zgłębić wiedzę, ponieważ EBM HTA jest to bardzo specjalistyczna działka służby zdrowia, bardzo wąską, która wymaga zgłębienia wielu informacji. Łączenia tego z ekonomią czy z innymi dziedzinami życia. Nie da się tak po prostu, wprowadzić tego w życie.
Zamiejscowe oddziały Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji powstały także we Wrocławiu, w Krakowie i Szczecinie. Główna siedziba znajduje się w Warszawie.
Na początku chełmski wydział zamiejscowy agencji będzie się mieścił przy ul. Piłsudskiego. Docelowo jednak ma zostać przeniesiony do nowego biurowca, który powstaje w miejscu Dworca PKS. W biurowcu prawdopodobnie będą mieściły się wszystkie instytucje rządowe, które ulokowały się w Chełmie.
ZAlew / opr. AKos
Fot. Miasto Chełm FB