Trwają negocjacje pomiędzy samorządem województwa lubelskiego a Komisją Europejską w sprawie 26 mln euro dla Lubelszczyzny z programu REACT-EU. Wypłata środków została wstrzymana z powodu uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego „w sprawie wprowadzania ideologii LGBT do wspólnot samorządowych”. Sejmik zmienił stanowisko w tej sprawie, ale urzędnicy z Komisji uznali, że jego zapisy wciąż są niejasne.
W kwietniu 2019 roku Sejmik Województwa Lubelskiego przyjął stanowisko, w którym radni sprzeciwili się wprowadzeniu tzw. „ideologii LGBT” do wspólnot samorządowych. We wrześniu 2021 roku treść stanowiska uległa zmianie. Nowe mówi o ochronie podstawowych praw i wolności.
Z oświadczenia biura prasowego Komisji Europejskiej, które wpłynęło do Radia Lublin, wynika, że urzędnicy Komisji Europejskiej domagają się jednak kolejnych kroków ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. W oświadczeniu Komisji Europejskiej czytamy: – Komisja w dalszym ciągu chce otrzymać wyraźne zobowiązanie ze strony województwa lubelskiego do niedyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, religię, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Obecnie Komisja prowadzi dialog z władzami polskimi w tej sprawie.
CZYTAJ: Zarząd Województwa podjął uchwałę ws. ochrony przed dyskryminacją
Uchwałę w sprawie ochrony przed przejawami dyskryminacji określonymi w artykule 21 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej Zarząd Województwa Lubelskiego przyjął 2 listopada. Zdaniem marszałka Jarosława Stawiarskiego spełnia ona oczekiwania Komisji. – Tą uchwałą Zarządu Województwa doprecyzowujemy nasze stanowisko. Jeszcze raz stwierdzamy, że w obrocie prawnym nie ma uchwały z kwietnia 2019 roku, a mamy tylko uchwałę zmienioną, która obowiązuje od 27 września 2021 roku. Mówi ona o wolności, tolerancji i ochronie przed dyskryminacją – zaznacza Jarosław Stawiarski.
CZYTAJ: Lubelskie: Sejmik zmienił stanowisko ws. „ideologii LGBT”
O podjęcie uchwały w tej sprawie poprosili urzędnicy z Komisji Europejskiej. Jak czytamy dalej w oświadczeniu Komisji: – Pamiętajcie Państwo, że pod koniec października wysłaliśmy list do zainteresowanych regionów, w tym do województwa lubelskiego. W przypadku województwa lubelskiego ze względu na niejasność tekstu poprosiliśmy również o potwierdzenie uchylenia deklaracji. Otrzymaliśmy odpowiedź z regionu. Obecnie ją analizujemy.
Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Remigiusz Małecki przyznaje, że rozmowy trwają. – Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską. Obecnie trwa proces publikacji podjętych działań w regionalnych i lokalnych mediach. Oczekujemy na stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie zatwierdzenia zmian w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020, w tym instrumentu REACT-EU.
CZYTAJ: KE wstrzymuje 26 mln euro dopłat dla regionu. Powodem tak zwana uchwała „anty-LGBT”
Środki, które województwo lubelskie może otrzymać, zostaną przeznaczone na dofinansowanie służby zdrowia, prywatnych firm i na walkę ze skutkami pandemii.
Uchwały w sprawie „ideologii LGBT” przyjęły jeszcze sejmiki małopolski i świętokrzyski. Radni każdego z nich zdecydowali się na modyfikację tych dokumentów.
FiKar / opr. WM
Fot. archiwum