W środę 3 listopada rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1761 nowych przypadkach w województwie lubelskim. To drugi wynik w skali kraju po województwie mazowieckim, w którym odnotowano 2036 nowe przypadki. W regionie zmarło 36 osób, z czego 8 nie miało chorób współistniejących. Najwięcej nowych przypadków zakażenia koronawirusem – 470 – potwierdzono w Lublinie, ponad 150 w powiecie lubelskim, a 140 w powiecie puławskim.
Dzisiejsza liczba nowych przypadków jest rekordowa, jeśli chodzi o czwartą falę epidemii. 29 października zakażeń było 1705. – Wydawać by się mogło, że to nie są dobre wiadomości, ale mają też pozytywną stronę – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Wzrost dynamiki zakażeń, licząc środę do środy, w stosunku do poprzedniego tygodnia, wynosi 7,9%. To znacznie mniej niż w scenariuszu, który przewidywałem półtora tygodnia temu. Jeżeli w kolejnych dniach wzrosty zakażeń, tydzień do tygodnia, nie przekroczą 10%, to oznacza, że zbliżamy się już do szczytu czwartej fali. W ten sposób być może przekroczymy poziom 2 tysięcy dziennych zakażeń, ale w niewielkim stopniu.
Potwierdzeniem tendencji zmniejszania się dynamiki zakażeń jest wskaźnik R, który pokazuje, ile osób zakaża jedna zarażona wirusem osoba. Obecnie w województwie lubelskim wynosi on 1,15. To najniższy wskaźnik w kraju, na równi z województwem podlaskim.
Choć prognozy wydają się optymistyczne, w szpitalach w regionie wciąż przybywa pacjentów. – W szpitalu tymczasowym w Lublinie liczba pacjentów jest bliska liczbie szczytowej w trzeciej fali epidemii – mówi Anna Guzowska, rzecznik Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, któremu podlega szpital tymczasowy w Lublinie. – W szczycie trzeciej fali, który przypadł w połowie kwietnia 2021 roku, w szpitalu tymczasowym przebywało jednorazowo około 110 pacjentów. Niestety sytuacja w tym momencie wydaje się gorsza. Prawdopodobnie już w czwartek (04.11) przekroczymy ten poziom hospitalizacji.
Dziś (03.11) w szpitalu tymczasowym w Lublinie przebywa 100 pacjentów. W placówce uruchomiono także pierwsze łóżka respiratorowe. – Od dziś funkcjonują tu 112 łóżka, z których 10 przeznaczonych jest do prowadzenia terapii respiratorowej. Z uwagi na wciąż wzrastającą dynamikę przyjęć, prawdopodobnie w czwartek uruchomimy następny moduł internistyczny. Oznacza to poszerzenie bazy o kolejnych 28 łóżek – wyjaśnia Anna Guzowska.
– Jeszcze w tym tygodniu w szpitalu tymczasowym ma powstać specjalny pododdział – uzupełnia wojewoda lubelski. – Będzie on przeznaczony dla pacjentów onkologicznych, ale takich, którzy nie wymagają intensywnej terapii onkologicznej, ale istnieje potrzeba wyleczenia ich z COVID-u. Zostało podpisane porozumienie pomiędzy Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1 i Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Ten oddział powstanie w tym tygodniu, prawdopodobnie 5 listopada.
Łącznie w szpitalach w regionie na godzinę 9:00 w środę 3 listopada hospitalizowane były 1523 osoby, czyli o 23 osoby więcej niż wczoraj (02.11). Ponad 30 łóżek zajmowały dzieci. Pod respiratorem znajdowało się 108 osób.
Szczyt hospitalizacji w województwie lubelskim, zakładając utrzymanie obecnej dynamiki zakażeń, przewidywany jest w okolicach 13 listopada.
Województwo lubelskie ma najwyższy wskaźnik zakażeń koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców w skali kraju. Wynosi on 83,7. Na drugim miejscu jest województwo podlaskie ze wskaźnikiem 60,2. W układzie powiatowym, najwyższy wskaźnik zakażeń ma Lublin – na 100 tysięcy mieszkańców wynosi on 138,4. W powiecie puławskim, który jest na drugim miejscu, wynosi on 123,1.
ElKa / opr. ToMa
Fot. archiwum