Pomysły dotyczące ekologii, branży rolno-spożywczej oraz nowoczesnych rozwiązań informatycznych prezentowane były dziś (30.11) w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. To X edycja Demo Day w ramach projektu „Wschodni Akcelerator Biznesu”. Przedstawiciele start-upów przekonywali ekspertów, że to właśnie ich produkt będzie przełomowym rozwiązaniem i znajdzie wielu odbiorców.
– Projekt daje szanse kreatywnym osobom na realizację pomysłów, a miejsce też nie jest przypadkowe – mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Artur Soboń. – Puławy rzeczywiście są miejscem z potencjałem, miejscem dużego przemysłu, zaawansowanego technologicznie, instytutów, ludzi, którzy mają intelektualny potencjał, aby coś tworzyć. Dowodem na to, że to połączenie wsparcia z pomysłami przynosi efekty jest rzeczywiście duża liczba tych nowych pomysłów – ponad 2000, duża liczba spółek – ok. 270, no i wreszcie sukcesy tych firm, które na tym rynku się poruszają i skorzystały z tego wsparcia.
– Nasz pomysł wyszedł od potrzeby rynkowej – mówi założyciel start-upu Mementor Karol Froń. – Od 14 lat zgłębiam tajniki sprzedaży, szczególnie tej telefonicznej. Moje doświadczenia mówią mi, że ludzie nie znoszą kiedy im się sprzedaje, ale za to uwielbiają kupować. Pomyśleliśmy więc o tym, jak nauczyć ludzi takiego kontaktu telefonicznego z drugim człowiekiem, żeby nie był nachalny, nie przypominał szympansa, który odczytuje jakiś skrypt rozmowy, tylko był żywą konwersacją, z której obie strony czerpią przyjemność. No i stworzyliśmy aplikację, która będzie uczyć ludzi prowadzenia dokładnie takich rozmów z klientami. W tym momencie tworzymy bota, opartego o sztuczną inteligencję, który będzie wykorzystywał również uczenie maszynowe i będzie uczył się wraz z osobą, która będzie go używać – dodaje Karol Froń.
– To już dziesiąty raz możemy się spotkać z osobami kreatywnymi, które zdecydowały się prowadzić działalność gospodarczą, założyły spółki, przeszły sześciomiesięczny proces inkubacji – mówi Tomasz Szymajda, prezes puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. – Udało nam się wesprzeć ich bardzo szeroko poprzez udzielenie różnego rodzaju usług specjalistycznych, ale również i wsparcie prawne, mentorskie. Dzisiaj mają okazję się zaprezentować. Panel ekspertów będzie oceniał pracę, którą wykonali przez ostatnie pół roku.
– Mamy dużo rolników, również na Lubelszczyźnie – mówi Łukasz Czech, prezes i założycie Agrove App spółka z o.o. – Każdy z tych rolników musi co roku wypełniać bardzo dużo formalności, dokumentacji związanych z dotacjami. To, co robi nasz start-up, to przekuwa te dotacje, ogół formalności i dokumentacji w automatyzację procesu kredytowego. To jest prototyp aplikacji, który powstał na podstawie moich wcześniejszych doświadczeń z pracy w banku oraz moich aktualnych doświadczeń jako rolnika, który partycypuje w różnych programach unijnych.
– To są projekty innowacyjne, co doceniła również Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – mówi Anna Blajerska, kierownik projektu ze „Wschodniego Akceleratora Biznesu”. – Start-upy były inkubowane we Wschodnim Akceleratorze Biznesu, w dalszym działaniu otrzymały dofinansowanie o wartości ponad 75 milionów złotych. To potwierdza skuteczność działania „Wschodniego Akceleratora Biznesu”.
– To, co jest wartością dodaną, o której trzeba pamiętać, to że są tu fajne relacje i kapitał w ludziach – mówi Mikołaj Różycki z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – To są konkretne relacje z firmami, instytutami naukowymi, dużymi miejscowymi firmami, inwestorami, też z tymi, którzy tę inkubację przechodzą, wychodzą z niej. Część z nich zostaje. Często to są relacje, które mogą pozostać na lata. Blisko połowa absolwentów puławskiego Parku z powodzeniem aplikuje po dalsze środki rozwojowe, a Puławski Park też w tej odsłonie programu w ciągu dwóch lat dostarczył największą liczbę spółek, które inkubację ukończyły – spośród wszystkich pięciu inkubatorów. Także świadczy to o tym, że jest tu wykonywana bardzo dobra praca.
– Park Naukowo-Technologiczny promieniuje nie tylko na Lubelszczyznę, ale oddziałuje na całą Polskę, bo te pomysły, które tu powstają, czasami bardzo nowatorskie, znajdują zastosowanie w Polsce, a nawet już wiem, że i na świecie – mówi Paweł Maj, prezydent miasta Puławy.
Projekt „Wschodni Akcelerator Biznesu” będzie realizowany do końca przyszłego roku. Przed nami więc jeszcze kilka rund naboru wniosków i szanse zdobycia dofinansowania na rozwój danego pomysłu nawet do miliona złotych.
ŁuG/ opr. DySzcz