Dziś (10.11) Międzynarodowy Dzień Jeża. Do łęczyńskich instytucji trafiły wykonane przez dzieci i rodziców specjalne budki do zimowania dla tych ssaków.
– Mamy 27 takich wypełnionych liśćmi budek – mówi dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej Katarzyna Gańska. – Budki mają specjalną konstrukcję, w którą mogą wejść jeże, natomiast kotki np. nie mogą wejść. To jest taka ochrona dla jeży. Jesteśmy bardzo zaskoczeni tą akcją. Budki dla jeży są przekazywane instytucjom w Łęcznej, ponieważ zrodziła się z tego akcja w mieście. Budki dla jeży są w urzędzie miasta, w szkołach, w przedszkolach łęczyńskich, w centrum kultury, w środowiskowym domu samopomocy. Ludzie do nas po prostu dzwonią. Dowiedzieli się o akcji i proszą o budki – dodaje Katarzyna Gańska.
Jeże wspierają także lubelskie przedszkolaki. Z inicjatywy Miasta Lublin, w przedszkolnych ogródkach z opadłych liści i suchych gałęzi, powstają kopce dla jeży, a obok nich są ustawiane samodzielnie wykonane przez przedszkolaków tabliczki informujące, że w kopcu śpi jeż.
– Jeże to niezwykle pożyteczne zwierzęta, stanowią ogromne wsparcie w walce ze ślimakami i uciążliwymi owadami – mówi zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin Blanka Rdest-Dudak.
Do włączenia się w akcję Ratusz zachęca także innych. Każda osoba mająca ogródek lub działkę, może pozostawić w kopczyku opadłe liście oraz gałęzie. To dla jeży doskonałe miejsce na zimowy sen. Można też zbudować domek hibernacyjny, który będzie schronieniem dla jeży nie tylko w okresie zimy.
W ubiegłym roku Miasto Lublin kupiło kilkadziesiąt domków dla tych zwierząt. Zostały one przekazane placówkom oświatowym i radom dzielnic, które chciały ustawić je na swoim terenie i prowadzić obserwacje przyrodnicze. Domki zakupiono ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Jeż jest największym ssakiem owadożernym w Polsce. Głównym składnikiem jego diety są robaki ziemne, ślimaki i owady. Podczas porządków w ogródkach należy uważać, aby nie zrobić krzywdy jeżom lub nie zniszczyć ich legowiska.
PaSe / MaK / opr. PrzeG
Fot. PaSe / pixabay.com