Od poniedziałku (08.11) w całym kraju będą wydawane nowe dowody osobiste. Dokumenty zostaną wzbogacone m.in. o odciski palców ukryte w warstwie elektronicznej dowodu, co ma wpłynąć na bezpieczeństwo Polaków.
O tym, jak dokument będzie wyglądał i co się zmieni w procesie wnioskowania o nowy dowód mówi Monika Głazik z Urzędu Miasta w Lublinie: – Nowe dokumenty będą wyposażone w warstwę elektroniczną o wysokim stopniu zabezpieczenia, która podobnie jak w przypadku paszportu będzie zawierać wizerunek twarzy posiadacza, a także dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Dodatkowo w warstwie graficznej pojawi się odręczny podpis właściciela, a także skrót PL na tle flagi Unii Europejskiej. Odciski palców nie będą pobierane od osób, od których pobieranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.
– Z uwagi na to, że odcisków palców nie możemy złożyć przez Internet, nie będzie możliwości złożenia wniosku o dowód osobisty online – mówi Joanna Gędek z Wydziału Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Premiera. – Czyli jedyną możliwością uzyskania nowego dokumentu tożsamości będzie osobista wizyta w urzędzie.
Co się dzieje z osobami, które są niezdolne z różnych powodów, do tego aby taki odcisk palca złożyć? – Wydawane są wtedy dowody osobiste bez odcisków palców. Natomiast taki dokument jest ważny tylko przez rok. Z kolei standardowy dokument ważny jest przez 10 lat. Oczywiście są też takie osoby, które z uwagi na stan zdrowia nie mogą udać się do urzędu i złożyć takiego wniosku. Urzędy będą wyposażone w stacje mobilne i urzędnicy będą takie osoby odwiedzać, aby pobrać od nich odciski palców.
– Jest to w pewien sposób ograniczenie prywatności ludzi – mówi Damian Rusinek, specjalista do spraw bezpieczeństwa IT. – Każdy teraz będzie musiał zeskanować swoje linie papilarne podczas składania wniosku o wydanie takiego dowodu. Plus natomiast jest taki, że będzie można skorzystać z tej cechy biometrycznej, czyli z tego odcisku palca, do jakiejś formy uwierzytelnienia się. Będzie to później prostsze, wygodniejsze dla nas. Jednak na razie jeszcze nie ma takich systemów. Przynajmniej ja nie wiem o żadnym systemie, w którym można byłoby się uwierzytelniać takim odciskiem palca.
– Myślę, że to nic złego. Skoro mamy paszporty z odciskami palców i różnymi danymi pomiarowymi, to też nic strasznego. Wszystko zależy od tego, kto będzie miał możliwość sczytywania naszych linii papilarnych – mówią lublinianie..
– Każda dodatkowa informacja w dowodzie osobistym z pewnością przyczyni się do łatwiejszego i szybszego ustalenia tożsamości osoby przez funkcjonariuszy policji – mówi komisarz Piotr Świstak z Komendy Głównej Policji.
– Na pewno pojawi się szereg ataków wykorzystujących odcisk palca czy ogólnie ten nowy dowód. Myślę, że to będzie działało podobnie jak z kartami kredytowymi. Dały nam wygodę, mogliśmy płacić szybciutko, ale jeżeli zostawiliśmy kogoś z taką kartą kredytową, to ten ktoś mógł spisać dane i później wykorzystać tą kartę, żeby przelać pieniądze z naszego konta. Standardowo będzie trochę wygodniej, ale trochę mniej bezpieczniej więc trzeba być czujnym i pilnować tego dowodu – uważa jednak Damian Rusinek.
Wejście w życie nowych dowodów nie oznacza przymusowej wymiany tych starych. Będzie to obligatoryjne tylko w przypadku dokumentów, które straciły swoją ważność. Z powodu wdrażania nowego systemu, w piątek (5 listopada) obsługa interesantów Urzędu Miasta Lublin w zakresie dowodów osobistych będzie możliwa tylko do południa.
FiKar / opr. AKos
Fot. gov.pl