Dr hab. Anna Matysik-Woźniak: Skala zaburzeń widzenia wśród dzieci przerosła nasze oczekiwania

screenshot 2021 11 08 gosc radia lublin dr hab n med anna matysik wozniak 2021 11 08 103422

Pilotaż badań przesiewowych wzroku lubelskich uczniów jest na półmetku. – Skala zaburzeń widzenia przerosła nasze oczekiwania – mówi dr hab. n. med. Anna Matysik-Woźniak z Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– W tej chwili mamy przebadanych prawie połowę dzieci – informuje Anna Matysik-Woźniak, gość porannej rozmowy w Radiu Lublin. – Rzeczywiście widzimy duży problem, dlatego że wiele dzieci ma zaburzenia widzenia, czyli nie odczytuje wszystkich liter z tablicy. Są nawet dzieci, które mają 10 procent widzenia i nigdy nie były u okulisty. Niepokojący jest fakt, że rodzice i nauczyciele nie wiedzieli do tej pory, że dziecko może mieć problemy wzrokowe. To wszystko wychodzi teraz, podczas tych badań. Dla nas jako specjalistów jest to ogromne zaskoczenie, że aż tak dużo, bo aż prawie 50 procent z przebadanych dzieci będzie wymagało teraz diagnostyki.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Badania prowadzone są w grupie 900 uczniów z klas I-III w szkołach w Lublinie, Świdniku, Bychawie, Jakubowicach Konińskich i Jastkowie. Dzieci, u których wykryto zaburzenia wzroku, będą mogły skorzystać z dalszych, bezpłatnych badań w Klinice Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie.

W pilotażu wykorzystuje się nowoczesny sprzęt, który pozwala na diagnostykę z odległości metra. Zebrane dane przekazywane są bezpośrednio na serwer kliniki. Ich analiza pomoże także zbadać wpływ pandemii na rozwój wad wzroku u dzieci.

Program powstał przy współpracy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z resortami zdrowia oraz edukacji i nauki. Docelowo program ma być realizowany w całej Polsce.

KosI/ opr. DySzcz

Fot. RL

Exit mobile version