Drony nad miastem. Lublin i Jastków razem w konkursie

flight 3407008 1920 2021 11 18 193700

Lublin i gmina Jastków przystąpią wspólnie do konkursu organizowanego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Lubelscy radni podjęli uchwałę w tej sprawie. W projekcie Agencji chodzi o loty dronami na szeroką skalę na znaczne odległości.

– Zostaną wybrane trzy gminy lub konsorcja gmin. Wyselekcjonujemy określony obszar, gdzie będziemy testować nowoczesną technologię. Stworzymy specjalny moduł dla danej gminy, która będzie zarządzać swoim wycinkiem przestrzeni powietrznej, w jakim będzie mogła wykorzystać drony do różnego rodzaju usług, jakie mogą być przeprowadzane w gminie – mówi Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. – To może być na przykład dostarczanie paczek. Dzisiaj wiemy, że paczkomaty są praktycznie podstawą naszego funkcjonowania. Każdy z nas podchodzi z kodem QR do paczkomatu. A proszę sobie wyobrazić taką sytuację, gdzie to dron będzie dostarczał na balkon, dach czy podjazd każdego z obywateli paczkę, określoną usługę, jedzenie czy inne rzeczy. Bardzo ważny aspekt, który wyszedł przy kryzysowej sytuacji covidowej, to możliwość przewozu próbek medycznych.

– Jednym z celów projektu jest stworzenie systemu do elektronicznego zgłaszania wszelkiej maści przelotów – mówi Igor Niewiadomski, p.o. dyrektora Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin. – Tak naprawdę będzie to dedykowane dla profesjonalnych operatorów dronów. Z kolei my jako miasto będziemy mieć bezpośredni i bieżący monitoring nad pozycją danego drona w naszej przestrzeni. Będziemy również uzupełniać systemy w informacje, które ze względu na skupiska ludzi czy zwiększone natężenie ruchu naziemnego mogą powodować zwiększone niebezpieczeństwo lotów nad danym obszarem, co automatycznie będzie przez system rozpoznawane jako konieczność zmiany trasy przelotu.

– Jesteśmy na drugim miejscu na świecie, tuż za Singapurem, jeśli chodzi o gotowość integracji ruchów bezzałogowych statków powietrznych dzięki jednemu akredytowanemu certyfikowanemu systemowi, który stworzono w Polsce – mówi Janusz Janiszewski. – Tak naprawdę nasz system jest cyfrowym odwzorowaniem wielkiej liczby puzzli, ponieważ przestrzeń powietrzna to takie puzzle, które trzeba poukładać między sobą. Zgodnie z Prawem lotniczym każdy użytkownik powinien mieć swobodny dostęp do polskiej przestrzeni powietrznej. I bezzałogowy statek powietrzny jest tak samo traktowany jak mała awionetka czy też duży samolot pasażerski.

– System elektroniczny znacząco skróci tę drogę i pozwoli operatorom na szybsze planowanie i wdrażanie takich lotów – dodaje Igor Niewiadomski.

Trzy gminy lub konsorcja gmin do tego programu zostaną wybrane w konkursie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej na początku 2022 roku.

LilKa/ opr. DySzcz

Fot. pixabay.com

Exit mobile version