Elementy tradycji słowiańskiej w uroczystościach Wszystkich Świętych

img 20211031 125425 2021 10 31 150234 scaled 2021 11 01 140207

Kwiaty, zieleń i światło to trzy najważniejsze symbole związane z uroczystością Wszystkich Świętych. Jak wyjaśnia prof. Katarzyna Smyk z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS, elementy, którymi przystrajamy groby bliskich, sięgają korzeniami do tradycji słowiańskich.

– Kwiaty można skojarzyć z darami, jakie nieśli nasi przodkowie w obrzędzie Dziadów – mówi prof. Katarzyna Smyk. – Czyli w tym obrzędzie składania ofiar naszym zmarłym przodkom w takim bardzo wyraźnym znaczeniu zadusznym. Prócz tego, że ta zieleń ma ozdobić, ma być ona koląca. Czyli ta zieleń położona na grobie ma zabezpieczyć nasz świat od tego świata zmarłych, ale też ma być wieczna, wiecznie zielona. Stąd cisy, tuje, barwinek, sosna czy świerk – tłumaczy.

Światło zniczy także ma ważną symbolikę. Jak dodaje prof. Smyk, blask światła z jednej strony ma przypominać o początkach stworzenia i życiu wyłaniającym się z ciemności, a z drugiej – ma ochraniać przed złymi mocami. Płomień świecy jest także traktowany jako zapowiedź zmartwychwstania.

KosI / opr. WT

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version