Etno-Czwartki w Muzeum Narodowym w Lublinie. Spotkania ze sztuką ludową

244508752 4518804921509945 6872444381726842424 n 2021 11 22 193512

Etno-Czwartki, czyli spotkania ze sztuką ludową, to nowa inicjatywa Muzeum Narodowego w Lublinie. To propozycja dla osób dorosłych, która cieszy się dużym powodzeniem m.in. wśród Kół Gospodyń Wiejskich z regionu. Warsztaty z malowania na szkle, w których wzięliśmy udział, prowadziły Małgorzata Siedlaczek i Agnieszka Ławicka. 

– Co ważne, inspiracja płynie z wystaw prezentowanych w muzeum – to stroje, tkaniny, obrazy – mówi Marzena Bury z Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Lublinie. – To oferta nawiązująca do plastyki obrzędowej związanej z kulturą ludową Lubelszczyzny, zajęcia z haftu, kwiaty z bibuły, malarstwo na szkle, pająki oraz ozdoby świąteczne. Pokazujemy uczestnikom zabytki z magazynu. Panie, zanim usiadły do tego haftu, miały okazję przyjrzeć się z bliska zabytkowym tkaninom czy też mogły wybrać haft. Te zajęcia służą też temu, że to jest kontakt z zabytkiem.

– Kiedyś w szkole były takie warsztaty i było to bardzo ciekawe i urokliwe – mówi jedna z uczestniczek. – Biorę w nich udział, bo mam czas i podoba mi się robienie czegoś kreatywnego – dodaje inna uczestniczka.

– Trzeba mieć dużą cierpliwość, dlatego że trzeba poczekać aż poszczególne warstwy farby wyschną – mówi prowadząca warsztaty. – Trzeba też mieć dużą wyobraźnię, dlatego że to, co widzimy na płaszczyźnie, na której malujemy, jest tak naprawdę efektem niepodobnym do tego, co będzie na drugiej stronie. Najpierw zaczynamy od szczegółów, które potem przykrywamy kolejnymi warstwami farby, więc trzeba cały czas uważać.

– Robię to pierwszy raz. Jest uspokajające dlatego, że koncentruję się na tym, żeby nie wyjść za linię i bardziej myślę o tym, co mam przed sobą, niż o jakichś innych sprawach – dodaje jedna z uczestniczek.

W ramach zajęć jeszcze w tym roku zaplanowano wykonanie pająków i ozdób świątecznych. W związku z dużym zainteresowaniem zajęcia będą kontynuowane w 2022 roku. Informacje o zapisach na stronie mnwl.pl, a także na Facebooku.

SzyK/ opr. DySzcz

Fot. Etno-Czwartki | Spotkania ze sztuką ludową FB

Exit mobile version