Janowiec chce odzyskać prawa miejskie utracone podczas zaborów. Dziś (02.11) ruszyły konsultacje społeczne w tej sprawie.
– Będzie to szansa na rozwój dla tego terenu i powrót do tradycji historycznej – mówi Filip Jaroszyński z Towarzystwa Przyjaciół Janowca. – Wszak Janowiec w 1537 roku stał się Janowcem jako miasto na gruncie wsi Serokomla. Epizod, jak jesteśmy wsią, jest związany z zaborami, z okresem, kiedy rosyjski zaborca utrudniał wszelkie działania miejskie i rozwojowe polskiemu społeczeństwu. Można powiedzieć, że jest to też takie upomnienie o sprawiedliwość historyczną – dodaje.
– Zarządzeniem wójta zostały sporządzone wzory kart do głosowania tak, że każdy mieszkaniec gminy Janowiec, może w punkcie konsultacyjnym u sołtysa wziąć udział w głosowaniu i odpowiedzieć na następujące pytanie: czy jesteś za nadaniem statusu miasta miejscowości Janowiec? Mamy wydrukowanych około 1000 kart do głosowania. Każda osoba zainteresowana, która chce się wypowiedzieć, ma taką możliwość – informuje Waldemar Słowik, sekretarz gminy Janowiec.
– Mieszkam tu w Janowcu pięćdziesiąt-parę lat. Czy będzie lepiej tak, czy z prawami miejskimi, nie wiem, nie mam pojęcia – mówi mieszkaniec. – Moim zdaniem Janowiec powinien być miastem. Byłoby super. Zawsze miasto to miasto, a nie wieś. Szansa na rozwój, może będą większe pieniądze. Tak samo dla gminy, dla mieszkańców – dodają inni.
– Od początku wspieram tę inicjatywę odzyskania praw miejskich dla Janowca – zaznacza Magda Gryn, która prowadzi fanpage „Janowiec nad Wisłą”. – Widzę w tym szansę na rozwój tej miejscowości, która ma ograniczone możliwości rozwoju. Tak naprawdę nie do końca jest wsią. Nie wygląda jak wieś i ma potrzeby małego miasteczka. Stąd uważamy, że powinien również formalnie być miastem. W konsultacjach biorą udział wszystkie sołectwa. Zachęcam, żeby znaleźć tę chwilę, szczególnie że 140 osób podpisało projekt obywatelski uchwały w sprawie tych właśnie konsultacji. Mam nadzieję, że jak już powiedział A, to powiedzą też B i przyjdą zagłosować – dopowiada.
– Chyba nie wezmę udziału w konsultacjach – mówi mieszkanka. – Jak trzeba będzie, to wezmę. To zależy, kiedy będą. Słyszałam tylko, że mają powstać, ale nie wiedziałam kiedy. Tak więc wezmę kartę i podpiszę, że się zgadzam – dodają inni.
Czego mieszkańcy się obawiają? – Będą większa opłaty, wyższe podatki – twierdzą.
– To jest jeden z tych argumentów, który stawiają przeciwnicy odzyskania praw miejskich. Mówią, że rosną podatki, opłaty lokat. Ale nie. O tym decyduje rada gminy, czy wiejska, czy miejska – tłumaczy Filip Jaroszyński. – Nie jest to obligatoryjnie związane z tym, że stając się miastem, jednocześnie płacimy większe podatki. Być może zwiększenie przychodów z turystyki i inne dobra, które mogą spłynąć na Janowiec, w przypadku odzyskania prawa miejskiego spowoduje, że te podatki będą relatywnie niższe.
– Status miasta otwiera nam nowe możliwości rozwoju. Wiadomo, że młodzi ludzie chcą mieszkać w mieście. To przyciąga nowych mieszkańców i inwestorów i na to liczymy – dopowiada Magda Gryn.
Konsultacje potrwają do 15 listopada. Jeśli większość mieszkańców opowie się za odzyskaniem praw miejskich, wnioskiem zajmie się Rada Gminy, a ostateczną decyzję podejmie Rada Ministrów. Burmistrz, zamiast wójta, może rządzić Janowcem najwcześniej w 2023 roku.
ŁuG / opr. LysA
Fot. Jerzy Strzelecki, CC BY-SA 3.0