Prawie 7 milionów złotych otrzymało miasto Lublin na pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym, a także wykluczonym społecznie. Dziś (03.11) została podpisana umowa na realizację projektu „Kompleksowa opieka domowa”.
– Ponad 149 pomysłów walczyło o te środki – mówi marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski. – Cieszę się, że miasto Lublin realizuje ten projekt dla 150 osób w mieście, które potrzebują pomocy. To są osoby starsze, to są osoby często chore. To są osoby, które same sobie nie radzą i ta opieka jest bardzo mocno potrzebna. Wydaje mi się, że to świadczy o stosunku gminy miejskiej Lublin do ludzi starszych, potrzebujących. Bo te działania tak naprawdę wpisują się w nasze działania, gdzie my redystrybuujemy środki z Unii Europejskiej w ramach usług społecznych i zdrowotnych.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Podpisanie umowy na realizację projektu „Kompleksowa opieka domowa”
– Dzięki tym środkom będziemy mogli stworzyć jeszcze większą ofertę usług, kierowaną do osób starszych, starszych z niepełnosprawnościami. To usługi opiekuńcze, specjalistyczne, odpowiadające na konkretne potrzeby tych osób w ich miejscu zamieszkania świadczone. Ale to także tzw. opieka wytchnieniowa, czyli usługi, które pozwolą odpocząć, dadzą siłę i energie opiekunom, którzy na co dzień sprawują właściwą opiekę nad osobą starszą czy osobą z niepełnosprawnością – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina do spraw społecznych.
– Przejmowaliśmy opiekę nad potrzebującymi, właśnie po to, żeby ktoś mógł pójść do fryzjera, teatru, kina, czy po prostu po ludzku odpocząć. Są sytuacje niezwykle skomplikowane. Mamy taką rodzinę, której pomagaliśmy, gdzie dwoje dorosłych synów wymaga 24-godzinnej opieki. I rodzice są tym niezwykle umęczeni. Stad taka opieka jest świetnie zaadresowaną i do potrzebujących, jak i do rodziców, którzy potrzebują wytchnienia – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.
– Bardzo rozbudowaliśmy usługi opiekuńcze. Polegają ona na codziennym wspieraniu osób w domu. Czyli osoba starsza, która jest w miarę samodzielna, może mieszkać w swoim domu, ale jest ograniczona ruchowo. Nie może wychodzić sama, ma trudności czy problemy zdrowotne niekonieczne związane z wiekiem. To jest pomoc w przygotowaniu posiłku, wyjściu na spacer, prowadzeniu do lekarza czy wykupieniu leków. To jest spędzanie z nią wolnego czasu, czytanie książek, towarzyszenie. To bardzo ważne, żeby być z tymi osobami starszymi rozmawiać, towarzyszyć im na co dzień. To też usługi, które będą świadczone poza dniami roboczymi, także w weekendy, więc jest możliwość kompleksowego zapewnienia wsparcia – dodaje Monika Lipińska.
– Jest to ważny obszar naszych działań. Bo poza instytucjonalizacją tej polityki społecznej czy pomocy społecznej, ważna jest również forma udzielania pomocy bezpośrednio w środowiskach domowych. Polityka społeczna miasta Lublin, podobnie jak i samorządu województwa jest bardzo wysoko oceniana w Polsce. Można powiedzieć, że jesteśmy wspólnie liderami w tym zakresie. To oznacza, że po pierwsze mamy dobre programy, po drugie dobrą instytucjonalizację, a po trzecie potrafimy takie projekty jak ten, dobrze osadzić tak w środkach Regionalnego Programu Operacyjnego, jak i w potrzebach mieszkańców. Skuteczność wspólnych działań jest tutaj warta podkreślenia – wyjaśnia Krzysztof Żuk.
W ramach projektu „Kompleksowa opieka domowa” pomoc otrzyma około 150 osób korzystających ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Łączny koszt projektu to 6,7 mln złotych.
InYa / opr. AKos