W związku z rosnącą liczbą nowych przypadków COVID-19, lubelskie szpitale wprowadziły ograniczenia w odwiedzinach chorych pacjentów. Możliwe jest to tylko w uzasadnionych przypadkach, jak np. ostatnie pożegnanie, długotrwała hospitalizacja, złe rokowanie.
– W całym szpitalu obowiązuje zakaz odwiedzin pacjentów. Możliwe są one tylko w wyjątkowych przypadkach, takich jak ostatnie pożegnanie pacjenta czy identyfikacja zwłok – powiedziała rzecznik szpitala w Białej Podlaskiej Magdalena Us. Jak dodała, od samego początku pandemii w placówce działa poczta szpitalna, z której chętnie korzystają rodziny chorych. – Przez całą dobę bliscy mogą przekazywać paczki, które następnie kilka razy dziennie transportowane są na oddziały – zaznaczyła Us.
Dodatkowo chorzy pacjenci mogą skontaktować się z bliskimi za pomocą tabletów podczas wideorozmowów. Urządzenia dostępne są na każdym z oddziałów, w sumie jest ich szesnaście. – Nieprzerwanie ta forma kontaktu cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Osoby młodsze posiadają telefony i komunikatory, dzięki czemu bez problemu kontaktują się z rodziną. Jednak w przypadku osób starszych szczególnie było widać, że ciężko im przebywać w szpitalu z dala od bliskich. Wiemy, że możliwość zobaczenia się znaczy dużo dla pacjentów, jak i ich bliskich – powiedziała rzeczniczka bialskiego szpitala.
Również w Lublinie szpitale zadecydowały o ograniczeniach w odwiedzinach chorych. Jak przekazała rzecznik szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie Anna Guzowska, z uwagi na wyjątkowo trudną sytuację epidemiologiczną odwiedziny pacjentów są wstrzymane do odwołania.
– W wyjątkowych sytuacjach (stany terminalne, długotrwałe pobyty, złe rokowanie) kierownicy klinik mogą w trybie indywidualnym podjąć decyzję o możliwości odwiedzin pacjentów z zachowaniem zaleceń GIS. Zakaz wstępu na teren szpitala dotyczy również innych wizyt w SPSK1 np. przedstawicieli firm i interesariuszy zewnętrznych – dodała Guzowska.
Także szpital kliniczny nr 4 w Lublinie wstrzymał możliwość odwiedzin chorych. Aktualnie przebywanie na terenie placówki osób postronnych jest możliwe tylko w przypadkach szczególnie uzasadnionych. – W każdym z tych przypadków konieczna jest zgoda dyrekcji. Natomiast osoby chcące odwiedzić pacjentów mogą to zrobić po uzyskaniu zgody od lekarza kierującego oddziałem. Należy złożyć wniosek dostępny do pobrania na stronie internetowej szpitala. Rekomendowane jest, aby osoba odwiedzająca była zaszczepiona lub posiadała status ozdrowieńca do 6 miesięcy. Na oddziale konieczne jest noszenie maseczek, dezynfekcja rąk – przekazała rzecznik szpitala nr 4 Alina Pospischil.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 4,5 tys. nowych zakażeń w Polsce, z w tym 597 na Lubelszczyźnie. Najwięcej przypadków w regionie potwierdzono w Lublinie (163), powiecie lubelskim (65) i w pow. puławskim (53).
Z danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w poniedziałek w regionie zajętych było 1439 z 1712 łóżek dla pacjentów COVID-19, w tym 104 z 136 respiratorów.
RL / PAP / opr. WM
Fot. archiwum