Lubelskie: połączenie szpitali psychiatrycznych coraz bliżej? Koncepcje i kontrowersje

img 9636 2021 11 15 191408

Założeniem jest, by szpitale psychiatryczne w regionie były pod jednym zarządem. O tych planach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego już mówiliśmy. Prace nad koncepcją konsolidacji szpitali dobiegają końca.

CZYTAJ: Będzie połączenie szpitali wojewódzkich? Celem oszczędności i dobro pacjenta

Urząd Marszałkowski zlecił w lipcu 2021 roku opracowanie planu dotyczącego przejęcia przez Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie dwóch placówek: Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Radecznicy i Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Celejowie.

Decyzja, jak tłumaczył w lipcu lubelski Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, ma na celu nie tylko poprawę wyniku finansowego szpitali, ale także zwiększenie dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych dla pacjentów. Opinii Zarządu Województwa nie podziela między innymi radna Sejmiku Województwa Lubelskiego, Ewa Jaszczuk z ruchu Polska 2050.

CZYTAJ: Polska2050 przeciw konsolidacji szpitali psychiatrycznych w województwie lubelskim

– W moim przekonaniu plan na fuzję szpitali jest złą koncepcją. Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie ma potężne zadłużenie. To kwota powyżej 8 milionów złotych na koniec 2020 roku. Zaś kwota zobowiązań przekracza 35 mln zł – mówi radna Sejmiku Województwa Lubelskiego, Ewa Jaszczuk. – Szpital w Radecznicy i w Celejowie mają stabilną sytuację finansową. Nie ma żadnej gwarancji, że szpital przejmujący poprawi swoją płynność finansową i rentowność – dodaje.

– Obawy są zawsze. Mamy w środę spotkanie zespołu roboczego, który ma ocenić materiał opracowany przez dyrektora przejmującego szpitala. Ten materiał jest poprawiony w stosunku do poprzedniego. Dopracowana została część dotycząca sfery medycznej, gdzie położono nacisk na poprawę usług zdrowotnych i psychiatrii. Patrząc na ten materiał szerzej, trudno go odrzucić po pierwszym czytaniu, dlatego że ma rację bytu. Natomiast diabeł tkwi w szczegółach, bo pod względem ekonomicznym to już nie wygląda tak dobrze – mówi Krzysztof Siejko, dyrektor Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Celejowie.    

– Najbardziej oburzające są założenia konsolidacji. Ze szpitala w Radecznicy do placówki w Lublinie zostaną przeniesione wszystkie oddziały psychiatryczne przyjęciowe. W szpitalu w Radecznicy zostaną zlikwidowane: laboratorium, apteka, izba przyjęć, prosektorium oraz kilka etatów. Za to w placówce w Radecznicy zostaną umieszczeni pacjenci z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego z Lublina. Łącznie będzie ich ponad 270 – mówi Elżbieta Bartnik, przedstawicielka pracowników Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Radecznicy.

– Jeżeli chodzi o dobro pacjenta, poprawiony program kładzie nacisk na poszerzenie jakości usług zdrowotnych. To między innymi tworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego, co jest przyszłością psychiatrii. Takie Centrum powstałoby zarówno w Celejowie, jak i w Radecznicy. Otwartym pytaniem jest, czy będą na to środki? Ale myślę, że muszą się one znaleźć, bo wpisuje się to w Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego – stwierdza Krzysztof Siejko. – Pozostaje pytanie, na ile ta konsolidacja wpłynie na siłę ekonomiczną połączonych jednostek? Innymi słowy, jak szybko pomysł budowy Centrum Zdrowia Psychicznego przyniósłby odrobienie strat? To jest kluczowe.      

– Koncepcja jest w trakcie opracowywania. Lada chwila zostanie złożona do Zarządu Województwa Lubelskiego. Koncepcja jest oparta na dwóch obszarach. Po pierwsze: bezpieczeństwo i skuteczność leczenia dla pacjenta psychiatrycznego. Po drugie analiza kosztowo-efektywna również jest zrobiona. Te kwestie są uwzględnione – odpowiada dyrektor Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie Piotr Dreher. 

Oprócz placówek psychiatrycznych, ma dojść do połączenia także dwóch innych szpitali. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie ma przejąć Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie. 

EwKa / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version