Lublin: NFZ otworzył kiosk profilaktyczny. Jakie badania można w nim wykonać?

1 2021 11 23 082805

W sali obsługi klientów Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia powstał samoobsługowy kiosk profilaktyczny i stanowisko doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia.

W samoobsługowym punkcie, który powstał w oddziale NFZ w Lublinie, dorośli mogą wykonać najważniejsze pomiary medyczne, które określają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.

Jak poinformował lubelski NFZ, osoby, które skorzystają z samoobsługowego kiosku mają zapewnioną prywatność i bezpieczeństwo. W puncie można wykonać pomiary: wzrostu, masy ciała, indeksu masy ciała, czyli BMI, składu ciała, ciśnienia tętniczego krwi. Badanie tych parametrów pomoże w ocenie ryzyka najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych m.in. nadciśnienia tętniczego, nadwagi i otyłości.

– Niestety zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi nie zmniejszyło się. Systematyczna kontrola podstawowych parametrów, takich jak ciśnienie, tętno, masa ciała jest dobrym sposobem monitorowania naszego organizmu. Teraz te podstawowe pomiary można wykonać także przy okazji wizyty w naszym oddziale – powiedziała p.o. dyrektora Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Dagmara Marczewska.

– Skuteczna profilaktyka to systematyczna kontrola stanu zdrowia. Podstawowe parametry, takie jak masa ciała, ciśnienie krwi, tętno, pozwalają ocenić funkcjonowanie organizmu – powiedziała prof. Anna Pacian z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Jak podał NFZ, z kiosków mogą skorzystać również osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich. W puncie można wydrukować wyniki swoich pomiarów i omówić je z doradcą na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia.

Doradca nie zinterpretuje wyników, ale przedstawi klientowi zakres norm wykonanych pomiarów, udzieli informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i doradzi, jak można się do nich zgłosić. Konsultant pomoże także założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta.

Jak podaje NFZ, z kiosku profilaktycznego nie mogą skorzystać osoby posiadające rozrusznik serca, elektroniczne urządzenia wspomagające życie (np. sztuczne serce, sztuczne płuco), przenośne urządzenia diagnostyczne (np. elektrokardiograf, holter).

Niezalecane jest, aby z kiosku korzystały kobiety ciężarne, osoby, które odczuwają duszności, zawroty głowy czy ataki paniki w małych, zamkniętych przestrzeniach i osoby odczuwające drgawki (epilepsja fotogenna) podczas wpatrywania się w ekra

Niezalecane jest także, aby z analizatora składu ciała korzystały osoby powyżej 81. roku życia, osoby z gorączką, osoby będące w trakcie intensywnej budowy masy mięśniowej, osoby dializowane, z osteoporozą w zaawansowanym stadium i obrzękami.

Na 30 minut przed pomiarem ciśnienia krwi należy ograniczyć spożycie kawy, herbaty, alkoholu, napojów energetycznych, przed pomiarem nie należy palić papierosów, stosować leków pobudzających lub innych substancji zwiększających aktywność serca oraz ciśnienia krwi w krwioobiegu. Przed rozpoczęciem pomiaru należy odpocząć około 10-15 minut, usiąść wygodnie, ponieważ stres i pobudzenie mogą wpływać na wynik pomiaru ciśnienia.

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym należy zapisać się przez stronę internetową oddziału NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta – dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590.

Punkt w sali obsługi klientów w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim NFZ przy ul. Nadstawnej 2-4 w Lublinie jest czynny w godz. 9:00-12:30 i w godz. 13:00-15:30.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. NFZ / nadesłane

Exit mobile version