Lubelskie: wojskowe pikniki i prezentacje w Dniu Szacunku dla Munduru [ZDJĘCIA]

deblin 111121 011 2021 11 11 163851 2021 11 11 170905

Pod hasłem Dzień Szacunku dla Munduru trwają tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji 103 jednostki wojskowe w całym kraju prezentowały swoje wyposażenie.

W Lublinie akcja odbyła się w Domu Żołnierza. – 19. Lubelska Brygada Zmechanizowana prezentowała m.in. samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD czy system wsparcia dowodzenia Jaśmin. Wojska Obrony Terytorialnej pokazywały wojskowego quada. Żołnierze pokazywali dzisiaj aktualny wzór munduru galowego damskiego i męskiego oraz mundur polowy. Można było zobaczyć również mundur żołnierza Marynarki Wojennej oraz Sił Powietrznych RP – mówi podporucznik Magdalena Martyniuk z 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wojskowy piknik patriotyczny w Dęblinie w Dniu Szacunku dla Munduru

Pokazy przygotowały także jednostki wojskowe z Chełma, Zamościa i Dęblina. W tym ostatnim mieście zorganizowano piknik wojskowy.

Podczas pikniku zaprezentowały się jednostki wchodzące w skład garnizonu Dęblin, tj. 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego, 41 baza Lotnictwa Szkolnego, Lotnicza Akademia Wojskowa, Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotnicze, I Batalion Drogowo-Mostowy oraz 22 Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej. – Na każdym stoisku prezentowaliśmy różnego rodzaju umundurowanie, które na co dzień noszą żołnierze służące w tych jednostkach, czyli mundury galowe, polowe, specjalne, wyjściowe. Mieliśmy również sprzęt wojskowy, między innymi był to quad Wojsk Obrony Terytorialnej, który cieszył się największą popularnością wśród dzieci i młodzieży – powiedziała kapitan Złotnicka,  rzecznik prasowy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Spore zainteresowanie wzbudzała też wojskowa straż pożarna, która służy na dęblińskim lotnisku. – To bardzo duża kompania, która zabezpiecza loty. Warto podkreślić, że praca w wojskowej straży pożarnej to bardzo ciekawa służba. Na stoisku straży można było zobaczyć żołnierza ubranego w typowy mundur specjalny, używany na co dzień – powiedziała Złotnicka i dodała, że nie brakowało też chętnych do przymierzenia hełmów i osprzętu lotników 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Podczas pikniku na stoisku Lotniczej Akademii Wojskowej podchorążowie opowiadali, jakie warunki należy spełnić, aby zostać żołnierzem. – Najczęściej zadawane były pytania o to, jak jest w szkole, jakie są wymagania dotyczące sprawności fizycznej, czy ciężko jest się utrzymać na roku. Z pewnością ważna jest kondycja i predyspozycje fizyczne. Liczy się podciąganie na drążku, bieganie, pływanie i u kobiet pompki. Większy nacisk jest na ćwiczenia siłowo-wytrzymałościowe, a nie na gimnastykę – powiedziała Ola, podchorąży drugiego roku Lotniczej Akademii Wojskowej. Dodała, że największym zainteresowaniem cieszy się obecnie lotnictwo i kosmonautyka. – Mamy dla najmłodszych kolorowanki i plan lekcji młodego pilota. Chcemy zachęcić dzieciaki, żeby pamiętały o nas i przyszły jak dorosną do naszej szkoły – podkreśliła.

Podczas pikniku Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie udostępniło swoje zbiory dla odwiedzających w ramach dnia otwartego.

RyK / PAP / opr. AKos / ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version