W Lublinie pod Pomnikiem Ofiar Getta Lubelskiego upamiętniono 79. rocznicę likwidacji żydowskiego getta na Majdanie Tatarskim. 9 listopada 1942 roku niemiecka Policja Bezpieczeństwa przystąpiła do ostatecznej likwidacji getta. Część osób rozstrzelano na miejscu, a około 3 tys. ludzi umieszczono w obozie koncentracyjnym na Majdanku.
– W Lublinie mieszkało przed wojną bardzo wiele Żydów. To była znaczna część społeczeństwa Lublina – mówi pełnomocnik wojewody ds. ochrony dziedzictwa narodowego, Waldemar Podsiadły. – Zostali oni w 1941 roku stłoczeni w getcie lubelskim. Później jako jedno z pierwszych gett na terenie państwa polskiego było przez Niemców ono likwidowane. Szefem tutejszego aparatu bezpieczeństwa był Odilo Globocnik, który był bezprzykładnym oficerem niemieckim, realizującym w sposób bezwzględny nakaz likwidacji ludności żydowskiej. Wsławił się on okrucieństwem i wielką gorliwością.
POSŁUCHAJ reportażu Magdy Grydniewskiej „Plac Ofiar Getta”
Osiem miesięcy wcześniej Niemcy zlikwidowali tzw. duże getto, które obejmowało całe Podzamcze i część Starego Miasta w Lublinie. Mieszkało tam blisko 33 tys. osób. Większość z nich Niemcy zamordowali w kwietniu 1942 r. lub wywieźli do Bełżca i na Majdanek. Ci, którzy przeżyli i byli zdolni do pracy, zostali przewiezieni na Majdan Tatarski.
LilKa / opr. WM
Fot. archiwum