Minister Piotr Mazurek: Rząd jest w stałym kontakcie z młodzieżą

mazurek 2021 11 22 231557

„Strategia RP na Rzecz Młodego Pokolenia” to cykl spotkań online przedstawicieli rządu z młodzieżą, na podstawie których ma powstać dokument zbierający potrzeby młodych mieszkańców kraju. Najbliższe konsultacje rozpoczną się w czwartek (25.11) i są skierowane do młodzieży z województwa lubelskiego.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja dotycząca konsultacji „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”

– Spotkania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem – mówi pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek (na zdj.). – W wielu województwach trzeba zrobić kilka sesji tych konsultacji, ponieważ uczestników jest więcej aniżeli możliwości techniczne Kancelarii Prezesa Rady Ministrów byłyby w stanie wytrzymać jeżeli chodzi o wideokonferencję, bo wszystko odbywa się w formie zdalnej. To jest pewien techniczny kłopot czy wyzwanie, w odpowiedni sposób zabezpieczane przez pracowników KPRM-u. Jednak z drugiej strony to cieszy, bo pokazuje, że młodzi ludzie czekali na ten projekt. To pierwszy raz w historii, kiedy rząd pyta młodych ludzi o zdanie. Widać, że młodzi ludzie czekali na ten czas i z tej możliwości chętnie korzystają.

CZYTAJ: Lubelska młodzież będzie współdecydować o rozwoju Polski. Ruszają konsultacje

– Mamy siedem głównych obszarów tematycznych – zaznacza Piotr Mazurek. – W każdym z nich toczy się szereg różnego rodzaju spraw. Podkreślam, że to jest rozmowa, która ma mieć charakter konstruktywny, więc z jednej strony pytamy o problemy, potrzeby, oczekiwania w zakresie każdego z tych obszarów tematycznych. Ale także w sposób warsztatowy, w formule dyskusyjnej, są wypracowywane konkretne rozwiązania, rekomendacje dla rządu. Jest to rozmowa, która ma przynieść konkretne konkluzje. Mogę podać kilka przykładów. Nie czekamy, aż konsultacje się skończą. Jeżeli widzimy, że jakiś problem się pojawia, to zaspakajamy tę potrzebę. Chociażby w ramach programu Polski Ład rozwiązujemy takie trzy tematy, które wydaje się, że pojawiają się najczęściej. Pierwsza kwestia to dostęp do mieszkań, czyli gwarancje wkładu własnego, pomoc państwa w spłacie kredytu. Łączy się z tym także pomoc dedykowana ludziom decydującym się na założenie rodziny. Druga sprawa to obniżenie podatków. Tutaj mamy odpowiedź w postaci podniesienia kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 tysięcy złotych. To dziesięć razy więcej aniżeli było za czasów koalicji PO-PSL. Podnosimy także drugi próg podatkowy, który przez wiele lat podnoszony nie był. Trzecia sprawa to kwestia praw pracowników. Szczególnie młodzi pracownicy byli często wykorzystywani. Nadużywano tzw. umów śmieciowych, umów cywilno-prawnych. To jest teraz ograniczane. Docelowo będzie zrównanie praw wszystkich pracujących osób, niezależnie od tego, jaka jest forma umowy.

– Paleta tematów jest bardzo szeroka – podkreśla Piotr Mazurek. – Rozmawiamy również o ekologii. Tutaj też możemy się pochwalić, że w ramach współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Ministerstwem Klimatu i Środowiska trwają prace nad przygotowaniem podstawy programowej w zakresie edukacji ekologicznej. To ważny postulat z tych konsultacji. Kolejna sprawa, już zrealizowana, to wzmocnienie młodzieżowych rad przy związkach samorządu terytorialnego. W tym roku, z upoważnienia pana premiera Morawieckiego, miałem zaszczyt koordynować proces legislacyjny, który doprowadził do zmian ustawowych. Umocowały one na wszystkich szczeblach samorządu instytucje młodzieżowych rad, z silnym, zagwarantowanym w prawie powszechnie obowiązującym, katalogiem kompetencji. To był bardzo ważny postulat młodych ludzi chcących angażować się na rzecz swoich wspólnot lokalnych.

– Te propozycje już są wprowadzane. Niektóre już zostały zrealizowane, inne są w trakcie, jeszcze inne zostały zapowiedziane w ramach programu Polski Ład – mówi Piotr Mazurek. – Nie tylko więc nie czekamy, aż wszystkie te kwestie zostaną ostatecznie zrealizowane, ale na bieżąco je wdrażamy. Młodzi ludzie widzą w rzeczywistości, że te zmiany wchodzą w życie. Rząd jest w stałym kontakcie z młodzieżą. Nie potrzebuje, tak jak niektóre partie, kampanii wyborczej, aby rozmawiać z młodzieżą, ale my rozmawiamy w sposób stały, ciągły, dlatego że powołaliśmy Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem. To pierwszy w historii Polski taki organ, funkcjonujący od 2019 roku. Nigdy dotąd czegoś takiego nie było, a na pewno nie na taką skalę. Przypomnę, że za rządów Platformy Obywatelskiej była polityka odwrotna, bo jedyny istniejący wcześniej organ tego typu, czyli rada doradzająca ministrowi edukacji – powołana kiedy premierem był Jarosław Kaczyński – za rządów PO i PSL-u została zlikwidowana. Ale cieszę się, że teraz opozycja niektóre nasze propozycje dla młodzieży popiera.

– Jeśli chodzi o konsultacje w województwie lubelskim, liczymy na dużą frekwencję – podkreśla Piotr Mazurek. – Ostatnio w przypadku innych województw było to kilka tysięcy osób. Mam nadzieję, że tu będzie podobnie. Dziękuję za wsparcie panu wojewodzie Lechowi Sprawce, panu marszałkowi Jarosławowi Stawiarskiemu, panu ministrowi prof. Przemysławowi Czarnkowi, pani kurator, parlamentarzystom, którzy angażują się w promowanie tej akcji, członkom Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, którzy nas wspierają.

– Konsultacje odbywają się w formie zdalnej – mówi Piotr Mazurek. – Link do wideokonferencji otrzymają wszyscy zainteresowani. Zarejestrować się można poprzez stronę www.gov.pl/dlamlodych – tam należy wypełnić formularz. Jeśli chodzi o przedział wiekowy, nie stawiamy sztywnych granic, ale byłoby to ok. 15-30 lat – uczniowie szkół średnich, studenci, doktoranci, osoby, które rozpoczynają pracę bezpośrednio po uzyskaniu pełnoletności, młodzi ludzie na początku swojej drogi rodzinnej, zawodowej. Cieszę się, że jest to już tak dużo osób i zapraszam wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego do dołączenia.

Konsultacje online dla młodych z województwa lubelskiego odbędą się w czwartek o godzinie 17.00. Rejestracja przez www.gov.pl/dlamlodych potrwa do środy do południa.

KosI/ opr. DySzcz

Fot. www.gov.pl

Exit mobile version