Wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, senność i ciągłe uczucie zmęczenia mogą być objawami cukrzycy i nie należy ich lekceważyć – przypomina w niedzielę w Światowym Dniu Cukrzycy Ministerstwo Zdrowia, zachęcając do badań.
Cukrzyca to przewlekła choroba, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.
Rozróżniane są dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu pierwszego na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Ten typ cukrzycy to autoimmunologiczne schorzenie, na które zapadają głównie dzieci i młodzież.
Chorzy na cukrzycę typu drugiego, którzy stanowią około 90 proc. wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Cukrzyca typu drugiego najczęściej rozwija się w wieku średnim lub starszym i jest ściśle związana z siedzącym trybem życia, zbyt kaloryczną dietą i otyłością.
Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną ataku serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn.
Niepokojące objawy cukrzycy, których nie należy lekceważyć – o czym przypomina w niedzielę MZ – to: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, utrata masy ciała, nawracające infekcje układu moczowego, zmiany ropne na skórze, złe gojenie się ran, zaburzenia widzenia, senność, wzmożony apetyt, ciągłe uczucie zmęczenia i uczucie suchości w ustach.
Jeśli obserwujemy te objawy u siebie, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania.
Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest 14 listopada; ustanowiono go w 1991 r. Dzień święta – 14 listopada – ma związek z faktem, że tego dnia w 1891 r. na świat przyszedł Frederick Banting, odkrywca insuliny, który otrzymał w 1923 roku Nagrodę Nobla.
RL / PAP / opr. WM
Fot. pixabay.com