Młodzież mówi nikotynie „nie”. Wojewódzki konkurs podsumowany

sign g783731952 1920 2021 11 25 182732

Zmagali się z testem wiedzy, tworzyli filmy i komiksy dotyczące szkodliwości palenia papierosów – w czwartek 25 listopada w Puławach podsumowano X Wojewódzki Konkurs Antytytoniowy „Nikotynie – Nie”.

– Od kilku lat obserwujemy że wiek inicjacji nikotynowej wciąż się obniża. Według naszych badań po papierosy najczęściej sięgają już 13-, 14-latkowie – mówi Lidia Nogowska z Zespołu Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej w Puławach. – Cały czas mówimy, że jest to również wstęp do innych uzależnień. Zaczyna się do e-papierosa, piwa, energetyka. I ciągle  pojawiają się nowe elementy, które są bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w dobie pandemii. 

– Najmłodszy pacjent, którego miałam, to był 12-latek, który zaczynał „eksperymentować”. Przychodzi do nas dużo młodzieży uzależnionej od nikotyny. Ale te „eksperymenty” idą niestety dalej. To jest niepokojące. Jak zaczyna się nikotyna, to zaczyna się również alkohol. A kiedy zaczyna się alkohol, to młodzi szukają dopalaczy czy marihuany – mówi Katarzyna Krzemień-Makuch, specjalista terapii uzależnień w poradni Monar w Puławach.

– Prawie każdy pali. Są wyjątki, ale nieliczne. Zacząłem palić chyba w wieku 14 lat. Zapaliłem raz i do tej pory mi zostało. Wiem, że płuca się niszczą, ale jakoś to mnie nie przekonuje do rzucenia – mówią uczniowie.

– Jak temu zaradzić? Profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka – stwierdza psycholog Dariusz Peszko. – Trzeba z dziećmi rozmawiać, dawać im inne sposoby spędzania wolnego czasu, kłaść nacisk na ich uzdolnienia czy zainteresowania. Bowiem duża część mechanizmów wczesnej inicjacji do nałogów jest z powodu „nudy podwórkowej” albo „nudy domowej”. Wtedy pojawia się ciekawość, naturalna ciekawość młodego człowieka.

Pandemia sprzyja sięganiu po używki? – I tak, i nie. Zawsze istniała teoria, zwłaszcza wśród nadopiekuńczych rodziców, że „moja córka czy syn nic i nigdy, chyba że pójdzie do tych złych rówieśników i to oni ją/jego sprowadzą na złą drogę”. To nieprawda. Mamy teraz bardzo dużo sytuacji, że młodzi ludzie, będąc sami, „idą” na przykład w pornografię – odpowiada Dariusz Peszko. – W poradni powtarzamy, że najlepszymi terapeutami są rówieśnicy.     

– Nagraliśmy film. Staramy się  przekonywać znajomych, żeby przestali palić, że to jest złe. Ludzie myślą, że palenie jest cool i fajne, ale w przyszłości będą mieli z jego powodu same problemy. Co roku bardzo dużo osób umiera na raka płuc – mówią uczestnicy konkursu „Nikotynie Nie”. 

– Bardzo ważne, żeby o szkodliwości palenia mówili rówieśnicy, czyli młodzież w wieku licealnym i ta chodząca do szkoły podstawowej. Myślę, że kiedy kolega powie coś takiego koledze, jest inaczej, niż gdy uwagę zwróci nauczyciel – zauważa Karolina Noworolnik, opiekun uczniów z Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach.

– Jest złota rada dla dorosłych: rodziców, nauczycieli. Mówmy o tym, że jest problem, że palenie jest niedobre w wymiarze zdrowotnym, ekonomicznym, społecznym i biologicznym. Niech rodzice rozmawiają na te tematy z dziećmi. Uważam za niedopuszczalne, aby osoba niepełnoletnia miała przyzwolenie na palenie papierosów w domu – dodaje Lidia Nogowska.   

W konkursie organizowanym przez Zespół Szkół nr 1 w Puławach wzięli udział uczniowie jedenastu szkół z województwa lubelskiego, promując w ten sposób modę na niepalenie.

ŁuG / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version