Na pasach bez telefonu. W Lublinie przypomną o tym piktogramy

20211115 090504 2021 11 15 212307

W Lublinie pojawiły się pierwsze piktogramy, które mają zniechęcić pieszych do wchodzenia na pasy z telefonem komórkowym w ręku. Od czerwca zabrania tego Prawo o ruchu drogowym.

– Ten piktogram to rysunek pokazujący przekreślony telefon komórkowy – mówi Izolda Boguta z Urzędu Miasta w Lublinie. – Symbol ten ma przypominać o obowiązującym zakazie korzystania ze smartfonów podczas przechodzenia przez jezdnię. Piktogramy pojawią się na chodnikach przy 18 najbardziej uczęszczanych przejściach w mieście. Namalowano je przed 2 przejściami na ulicy Nadbystrzyckiej. Do 20 listopada pojawią się przy kolejnych przejściach.

– Myślę, że ta akcja jest dobra. Tylko znaki powinny być tak duże, jak pasy na przejściu. Wtedy wszyscy by je zauważyli. To dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo młodzieży czy starszych osób, bo o wypadek nietrudno. To młodych ludzi przynajmniej zastanowi. Młodzi nie zważają jak przechodzą i często robią to z telefonem w dłoni – mówią lublinianie.  

 – Cały czas widzimy, że na przejściach dla pieszych dochodzi do dosyć dużej liczby zdarzeń drogowych. W pierwszej połowie 2021 roku mieliśmy ponad 30 wypadków, w których ucierpiały osoby piesze. Zdajemy sobie sprawę, że wciąż jest bardzo dużo do zrobienia, że bezpieczeństwo na przejściach wciąż wymaga poprawy – mówi komisarz Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

– Jeśli mielibyśmy popatrzeć na to w taki sposób, że problem narasta i należałoby coś z nim zrobić, z całą pewnością jest to sygnał, żeby podjąć szeroko zakrojoną, dobrze zaplanowaną i świadomą kampanię społeczną. A taki piktogram niedługo zniknie. Zniszczą go: wiatr, śnieg, deszcz i podeszwy naszych butów – uważa Małgorzata Marcinkowska, psychoterapeutka z Centrum Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii w Lublinie. – Powstaje pytanie, czy będzie to tylko dobry początek i za tym pójdzie coś więcej?

– Ponadto z myślą o pieszych na terenie miasta zrealizowano kolejne bezpieczne przejście. Przy Drodze Męczenników Majdanka na wysokości ulicy Słowiczej wykonano azyl dla pieszych, czyli dwuetapowe przejście przez jezdnię. Zmniejszono liczbę pasów ruchu od skrzyżowania z ulicą Sulisławicką do przejścia oraz wprowadzono oznakowanie ostrzegawcze – dodaje Izolda Boguta.  

Lubelska akcja znakowania przejść dla pieszych to wspólna inicjatywa ratusza i Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. W maju podobna akcja o nazwie „SMART STOP” została przeprowadzona w Zamościu.

FiKar / opr. ToMa

Fot. Filip Karman

Exit mobile version