NBP stawia na ekonomiczną edukację uczniów. Ruszył program „Złote Szkoły NBP”

2edycja2 2021 11 29 130253

Młodzież walczy o nagrody za wiedzę o mądrym gospodarowaniu środkami finansowymi. Trwa II edycja programu „Złote Szkoły NBP”.

– Zdajemy sobie sprawę, że bez wyedukowanego, świadomego obywatela, nie będzie płynnego rozwoju ekonomicznego – mówi dyrektor oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego Ilona Skibińska-Fabrowska. – To oni mają wykazać się aktywnością i pomysłowością organizując lekcje, debaty szkolne, warsztaty dla swoich kolegów i koleżanek. Czemu poświęcone? Szeroko rozumianym zagadnieniom finansów. Chcielibyśmy, aby w tych zadaniach zostały poruszone i tematy dotyczące gotówki, bezpieczeństwa posługiwania się gotówką, zabezpieczeń, trochę tematów związanych z cyberbezpieczeństwem.

Statystyki z połowy 2021 roku pokazują, że w gronie dłużników około 5% stanowią osoby w wieku 18-24 lata – mówi dr Anna Korzeniowska z Katedry Bankowości i Rynków Finansowych UMCS. – To jest dużo. To są osoby, które właśnie weszły na rynek pracy, wzięły pierwsze kredyty, pożyczki i w tej chwili nie potrafią sobie z nimi poradzić. Powody ekonomiczne, ale po części właśnie brak wiedzy, która wcześniej powinna była być nabyta.

Program „Złote Szkoły NBP” jest kierowany do szkół podstawowych. Placówki mogą rejestrować się w konkursie do 28 lutego za pośrednictwem formularza, który jest dostępny na stronie zloteszkoly.nbp.pl.

InYa / opr. GRa

Fot. nbp.pl

Exit mobile version