Lublin
Lubelskie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 10 mszą w archikatedrze lubelskiej. Następnie – o godzinie 11.30 – zaplanowano uroczysty apel na placu Litewskim. Odbędzie się między innymi przekazanie Ognia Niepodległości, a uczestnicy złożą kwiaty pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Po uroczystościach na placu Litewskim, zaplanowano złożenie kwiatów przed tablicami byłych wojewodów lubelskich: Stanisława Witalisa Moskalewskiego (wojewoda w latach: 1919-26), Jerzego Albina de Tramecourta (wojewoda w latach 1937-1939) oraz Władysława Cholewy (wojewoda w latach: 1941-44). Kwiaty zostaną też złożone na mogiłach legionistów na cmentarzu wojennym przy ulicy Białej.
Biała Podlaska
W Białej Podlaskiej uroczystości upamiętniające 103. rocznicę odzyskania niepodległości rozpocznie msza odprawiona w kościele przy ulicy Brzeskiej o godzinie 10. Następnie uczestnicy obchodów przejdą na Plac Wolności, gdzie odczytany zostanie niepodległościowy apel pamięci i złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem orła oraz tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Wręczone zostaną także odznaczenia „Pro Patria” członkom stowarzyszenie kombatantów misji pokojowych oraz koła nr 43 w Białej Podlaskiej. O godzinie 12.15 na dziedzińcu kościoła św. Antoniego odsłonięta zostanie tablica harcerzy Szarych Szeregów i bialskich pedagogów i wychowawców młodzieży. Uroczystości uświetni część artystyczna w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater.
Łęczna
Łęczna świętuje 103 rocznicę odzyskania niepodległości. W ramach obchodów poświęcone zostaną cztery tablice pamiątkowe na krzyżu morowym, a przy Parku Podzamcze – dąb poświęcony powstańcom śląskim.
Odnowiony krzyż morowy (na zdjęciu poniżej) stoi przy al. Jana Pawła II. Tablice ufundowały gmina i powiat łęczyński, parafa pw. św. Barbary oraz Instytut Pamięci Narodowej. Przypominają one „zarazę morową” z 1693 roku, Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Jedna z tablic wskazuje, że pod tym krzyżem żołnierze podziemia niepodległościowego składali przysięgę wierności Bogu i ojczyźnie.
– Posadzimy dziś także dąb, którym chcemy uczcić Powstania Śląskie – mówi starosta łęczyński Krzysztof Niewiadomski. – Dąb ten będzie postawiony przy naszym Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym przy Parku Podzamcze. Uczcimy też w ten sposób powstańców śląskich. Dużo osób przyjechało ze Śląska. Związki Łęcznej przez górnictwo są wciąż żywe i warto to zaznaczyć.
Uroczystości święta niepodległości w Łęcznej rozpoczną się mszą w intencji ojczyzny w kościele św. Barbary w Łęcznej o godz 11.30.
Łuków
Uroczysta sesja Rady Miasta Łuków połączona z prezentacją nowego sztandaru miasta i miejskich insygniów to jeden z punktów tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w Łukowie.
Po prezentacji symboli miasta, która rozpocznie się o godz. 9, około godz. 11 pod tablicą Polskiej Organizacji Wojskowej umiejscowioną na budynku magistratu, złożone zostaną kwiaty i wiązanki przez przedstawicieli samorządów, służb, organizacji społecznych i partii politycznych oraz mieszkańców. Zwieńczeniem tegorocznych obchodów Święta Niepodległości będą XXIX Łukowskie Uliczne Biegi Niepodległości pod patronatem Rady i Burmistrza Miasta Łuków. Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 12 na ul. Zdanowskiego.
Puławy
Msza w kościele pod wezwaniem Świętego Józefa na Włostowicach rozpocznie puławskie obchody święta odzyskania niepodległości.
Po eucharystii, która rozpocznie się o 9, zaplanowano złożenie wieńców przy pomniku Odzyskania Niepodległości. Będzie także sportowa część narodowego święta. O 10 na Skwerze Niepodległości rozpoczną się 32. Ogólnopolskie Biegi Niepodległości. Godzinę później sprzed hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wystartuje rajd rowerowy, a na sali gier puławskiego MOSIR-u będzie rozgrywany turniej piłki siatkowej.
Tomaszów Lubelski
Główne uroczystości Powiatowych Obchodów 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości odbędą się w Tomaszowie Lubelskim.
Rozpocznie je złożenie wieńców przy płycie upamiętniającej pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim o godzinie 10. Następnie zostanie odprawiona uroczysta msza w Kościele pw. św. Józefa, po której zostanie odsłonięty Łuk Zwycięstwa na terenie I LO im. Bartosza Głowackiego i zaprezentowane pokazy kawaleryjskie grup rekonstrukcyjnych. Uroczystości o 16 zakończy koncert patriotyczny „Blask Bitewnej Chwały” w Tomaszowskim Domu Kultury.
Wydarzenia organizowane są w ramach Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego w powiecie tomaszowskim.
Zamość
Świętowanie odzyskania niepodległości w Zamościu rozpocznie się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Następnie Marsz Niepodległości przejdzie ulicami Piłsudskiego i Akademicką do Katedry Zamojskiej.
Główne uroczystości odbędą się na Rynku Wielkim, gdzie będzie można zobaczyć pokaz wojskowy, zostanie odczytany apel pamięci zakończony salwą honorową.
Na parkingu przy ul. Peowiaków w południe zbiorą się motocykliści, którzy w paradzie przejadą ulicami miasta. Z kolei Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał przygotował zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym. Tematem przewodnim zabaw będzie znak Orzeł Biały.
Świętowanie zakończy o 17 wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Zamojskim Domu Kultury.
PAP / RyK / ŁuG / MaT / PaSe / MaK / opr. WM
Fot. archiwum / PaSe