Plaża, rekreacja i rozwój gospodarczy. W Hrubieszowie powstanie zbiornik retencyjny

20211108 115506 2021 11 08 191614

W Hrubieszowie ma powstać 20-hektarowy zbiornik retencyjny z funkcją rekreacyjną, czyli plażą dostępną dla mieszkańców. Władze miasta podpisały umowę z Państwowym Gospodarstwem Wodnym „Wody Polskie” na opracowanie koncepcji zbiornika.

Wiadomość ucieszyła, ale i zaskoczyła mieszkańców: – Dla Hrubieszowa to by było bardzo dobrze. Chciałabym, żeby coś się ruszyło, bo młodzi ludzie to naprawdę życia nie mają – mówią.

– Przygotowujemy koncepcję programowo-przestrzenną, czyli takie studium wykonalności dla tego zbiornika – mówi Przemysław Daca, prezes „Wód Polskich”. – Zbiornik będzie usytuowany w Hrubieszowie na rzece Huczwie. Będzie miał ok. 20 ha wielkości. Przewidywany koszt na chwilę obecną to ok. 30 milionów złotych. Koncepcja będzie przygotowana do kwietnia. W dalszej kolejności będziemy sporządzać dokumentację. „Wody Polskie” ze swoich środków przeznaczyły w tej chwili 250 tysięcy złotych na przygotowanie tej koncepcji.

– Trzeba podkreślić to, że w obecnej sytuacji mieszkańcy Hrubieszowa i okolic muszą dojeżdżać do tego typu udogodnień ponad 50 km od Hrubieszowa – mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa. – Najbliższy znajduje się w Zamościu bądź pod Chełmem, więc bardzo cieszy mnie to, że wreszcie Hrubieszów będzie mógł mieć swój zbiornik retencyjny. Zakładamy też, że do z pewnością  rozwój gospodarczy, przede wszystkim naszych mikro- i małych przedsiębiorców, bo teren 40 ha, z wyłączeniem oczywiście tafli wody, będzie przeznaczony do tego, aby nasi przedsiębiorcy mogli tam swoją działalność również prowadzić.

– Będzie to zbiornik wielofunkcyjny, będzie miał przede wszystkim funkcję retencyjną, bo to jest bardzo ważne – mówi Przemysław Daca. – Będzie wpływał bezpośrednio na tereny przyległe, będzie łapał wodę, która spływa rzeką Huczwą. W okresach letnich albo suszy tej wody w Huczwie jest bardzo mało, ale w przypadku większych wód będzie miał również funkcję przeciwpowodziową.

– W tamtym rejonie mamy zabudowania jednorodzinne, tak że podtopienia się zdarzały, więc myślę, że tego rodzaju przedsięwzięcie będzie przede wszystkim kluczowe w kontekście wyeliminowania tych podtopień – mówi burmistrz Marta Majewska. – Zbiornik retencyjny taką też funkcję przecież spełnia – dodaje.

Zbiornik powstanie w północnej części miasta – pomiędzy jego centrum a ulicą Dwernickiego.

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób inwestycja zostanie sfinansowana, Hrubieszów będzie szukał dofinansowania z dostępnych programów rządowych lub unijnych. Prace mogłyby ruszyć najwcześniej w 2023 roku.

TSpi/ opr. DySzcz

Fot. Tomasz Spicyn

Exit mobile version