– Żołnierze Wojska Polskiego zbudowali dotąd ponad 180 km tymczasowego ogrodzenia, które skutecznie utrudnia próby nielegalnego forsowania granicy – przekazało w piątek Ministerstwo Obrony Narodowej. Informację o budowie zapory resort obrony przekazał na Twitterze.
W środę (10.11) szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że na granicy jest teraz 15 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. – Ta liczba żołnierzy została zwiększona. Oczywiście, wedle potrzeb, może być jeszcze bardziej zwiększona. Jest Straż Graniczna, jest Polska Policja. Służby są przygotowane do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie – zapewnił szef MON. Jak dodał, „jesteśmy przygotowani na odparcie ataku” przedarcia się migrantów przez polsko-białoruską granicę. – Służby są gotowe, aby odeprzeć taki atak – dodał minister Błaszczak.
CZYTAJ: Syryjczycy, Jemeńczycy i Irakijczycy nie przylecą z Turcji do Białorusi
– Wojska inżynieryjne Wielkiej Brytanii rozpoczęły rekonesans dotyczący nawiązania współpracy z polskimi żołnierzami przy umacnianiu ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. – Rozpoczął się rekonesans przed wsparciem wojsk inżynieryjnych Wielkiej Brytanii. Nasi żołnierze nawiążą współpracę przy umacnianiu ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Po zakończeniu rekonesansu poinformujemy o szczegółach – napisał w piątek Błaszczak na Twitterze.
Według informacji uzyskanych przez PAP w resorcie obrony, Brytyjczycy w ramach rekonesansu w Polsce mają ustalić konkretny zakres działań, jakie podejmą w ramach wsparcia dla Polaków w sytuacji kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią. Szczegóły ich rekonesansu – a zatem też zakres wsparcia, jakiego nam udzielą – mają być znane w przyszłym tygodniu. Jak usłyszała PAP w resorcie obrony, intencją ich działań ma być „przejaw solidarności sojuszniczej”.
Rozpoczął się rekonesans przed wsparciem wojsk inżynieryjnych Wielkiej Brytanii. Nasi żołnierze nawiążą współpracę przy umacnianiu ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Po zakończeniu rekonesansu poinformujemy o szczegółach. pic.twitter.com/jwMEkH5u09
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) November 12, 2021
– Po stronie białoruskiej trwają przygotowania do stworzenia dużego obozu migrantów przy granicy z Polską. Służby białoruskie dowożą niezbędne materiały – poinformowało w piątek (12.11) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na Twitterze. Resort opublikował też nagranie, na którym widać pojazdy poruszające się po obozowisku pod granicą Polski. Widać także wielu migrantów, namioty i dym z ogniska.
Chorąży Straży Graniczna Michał Tokarczyk z sekcji prasowej Komendy Głównej Straży Granicznej wyjaśnił, że to rejon obozowiska na południe od Kuźnicy, gdzie migranci po białoruskiej stronie koczują od poniedziałku. Służby Białorusi dowożą w to miejsce np. drewno na opał i jedzenie. W piątek liczba koczujących osób wzrosła do tysiąca. Rano dołączyła do nich kolejna grupa migrantów, która przedostała się tam przez przejście po stronie białoruskiej.
Po stronie białoruskiej trwają przygotowania do stworzenia dużego obozu migrantów przy granicy z Polską. Służby białoruskie dowożą niezbędne materiały. pic.twitter.com/u95V3Ph1h2
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) November 12, 2021
– Rano w piątek 12 listopada migranci przekroczyli przejście graniczne w Kuźnicy po stronie Białorusi – poinformowało na Twitterze w piątek Ministerstwo Obrony Narodowej i opublikowało film. Resort dodał, że zostali zatrzymani przez Wojsko Polskie, Straż Graniczną i Policję.
MON do wpisu załączył film. Widać na nim sporą grupę osób biegnących bezpośrednio po terenie przejścia granicznego, tuż za ogrodzeniem oddzielającym polską stronę. Migranci biegną wzdłuż ogrodzenia, przed którym w szyku stoją polscy funkcjonariusze.
Migranci przekroczyli przejście graniczne w Kuźnicy po stronie Białorusi. Zostali zatrzymani przez Wojsko Polskie, Straż Graniczną i Policję. Grupa rozpoczęła marsz wzdłuż ogrodzenia. pic.twitter.com/ulzDJfOf7g
— Ministerstwo Obrony Narodowej ???? (@MON_GOV_PL) November 12, 2021
– W nocy z czwartku na piątek nocy zanotowaliśmy użycie przez służby Białorusi lasera koloru zielonego. Zakładamy, że były to próby oślepienia naszych funkcjonariuszy i żołnierzy patrolujących granicę – napisała w piątek na Twitterze Straż Graniczna. Do wpisu SG załączyła firm, na którym widać jak w nocy z jadącego pojazdu, po białoruskiej stronie ogrodzenia, wysyłane są w kierunku polskich funkcjonariuszy wiązki światła laserowego.
Dzisiaj w nocy zanotowaliśmy użycie przez służby Białorusi lasera koloru zielonego. Zakładamy, że były to próby oślepienia naszych funkcjonariuszy i żołnierzy patrolujących granicę. pic.twitter.com/uwCep4h369
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) November 12, 2021
– Migranci na bieżąco są zaopatrywani przez Białorusinów – napisał w piątek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Otrzymują nawet sprzęt do niszczenia zabezpieczeń i budowy obozowiska – dodał. Do wpisów dołączone są zdjęcia.
Na zamieszczonych zdjęciach widać m.in artykuły spożywcze i gaz do palników służących do podgrzewania jedzenia. Na jednej z fotografii widać grupę ludzi, za którymi stoi beczka z wodą. Zdjęcia opatrzone są podpisem: – Migranci na bieżąco są zaopatrywani przez Białorusinów.
Migranci na bieżąco są zaopatrywani przez Białorusinów. pic.twitter.com/CVR2CaQ7FD
— Stanisław Żaryn (@StZaryn) November 12, 2021
Kolejny wpis na Twitterze Stanisława Żaryna dotyczy narzędzi, które trafiają do imigrantów. – Otrzymują nawet sprzęt do niszczenia zabezpieczeń i budowy obozowiska – napisał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Na dołączonych zdjęciach widać mężczyzn z siekierami oraz umundurowane osoby, które niosą szczypce do cięcia metalu.
Otrzymują nawet sprzęt do niszczenia zabezpieczeń i budowy obozowiska. pic.twitter.com/SgwBJFFpxe
— Stanisław Żaryn (@StZaryn) November 12, 2021
Od początku 2021 roku Straż Graniczna zanotowała blisko 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego prawie 4,4 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
W poniedziałek (08.11) duża grupa migrantów przeszła po stronie białoruskiej w kierunku granicy z Polską. Migranci zgromadzili się w okolicach Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował tego dnia, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę przekroczenia granicy. Migranci stworzyli obozowisko w rejonie Kuźnicy, pilnowani są przez służby białoruskie. W kolejnych dniach dochodziło do kolejnych prób przejścia granicy przez grupy migrantów, udaremnionych przez polskie służby.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Łącznie zapora będzie miała 5,5 metra wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. @MON_GOV_PL