Ostatniej doby odnotowano 224 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała we wtorek (16.11) Straż Graniczna. Wobec 29 cudzoziemców zostały wydane postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.
Wczoraj 15.11 na granicy????????odnotowano 224 próby jej przekroczenia.Funkcjonariusze SG wydali dla 29 cudzoziemców postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.
Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych granicę próbowała bezskutecznie forsować 100-osobowa grupa pic.twitter.com/sEjdOZxTbr— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) November 16, 2021
– Na polsko-białoruskiej granicy w województwie lubelskim było spokojnie – poinformował rzecznik prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej porucznik Dariusz Sienicki. – W ciągu minionej doby nie odnotowaliśmy szczególnych zdarzeń związanych z ochroną granicy państwowej czy też próbą nielegalnego przekroczenia granicy z terytorium Białorusi do Polski. Funkcjonariusze, którzy pełnią służbę w ochronie granicy państwowej, nie dostrzegli również większych grup osób po białoruskiej stronie. Granica jest patrolowana przy wsparciu żołnierzy oraz policjantów.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 5,3 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
CZYTAJ: Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej rozpocznie się w grudniu
Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.
PAP / RL / TSpi opr. AKos