W niedzielę 28 listopada w Kościele katolickim rozpoczyna się Adwent, czas refleksji i duchowego przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Kończy się Wigilią Bożego Narodzenia. Wraz z pierwszą niedzielą Adwentu wszyscy chrześcijanie, oprócz Kościołów prawosławnych, rozpoczynają rok liturgiczny.
– Adwent jest szczególnym czasem osobistego przygotowania się na przyjście na świat Boga – mówi posługujący w Biłgoraju, ks. Krystian Bordzań. – Po to przeżywamy nabożeństwa roratnie i rekolekcje oraz mamy postanowienia, żeby Boże Narodzenie nie było bez rodzącego się Pana Boga, tylko żeby na nowo doświadczyć, że Pan Bóg jest. Chodzi o to, żeby noc Bożego Narodzenia nie była wezwaniem do spania, tylko do tego, żeby się przebudzić i zacząć działać na nowo, zmieniać swoje życie i odkryć jego sens. Jaki będzie mój Adwent, takie będą moje Święta Bożego Narodzenia.
W kościołach podczas Adwentu odbywają się msze roratnie oraz kilkudniowe rekolekcje połączone ze specjalnymi naukami i spowiedzią. Symbolem Adwentu w Kościele katolickim jest wieniec adwentowy. Składa się on z czterech udekorowanych świec, których zapalenie odmierza kolejne niedziele Adwentu.
W Kościele Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny. W Polsce jest to także początek nowego roku duszpasterskiego, który przebiega pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”. Jest on ostatnim rokiem trzyletniego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 realizowanego pod hasłem „Eucharystia daje życie”. Wzorem lat poprzednich Komisja Duszpasterstwa KEP przygotowała na ten rok pięć zeszytów tematycznych.
TsF / IAR / PAP / opr. WM
Fot. TsF