– Osoby pełnoletnie od wtorku 23 listopada mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie – poinformował w poniedziałek na briefingu prasowym rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Adrusiewicz.
– Od jutra (23.11) decyzją ministra zdrowia każda osoba 18 plus będzie mogła zaszczepić się na grypę z refundacją – przekazał rzecznik MZ.
Dodał, że w tej chwili Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych dysponuje „dość dużą liczbę szczepionek przeciw grypie”, ale na rynku aptecznym tych szczepionek brakuje.
– Do niedawna ta refundacja obejmowała osoby starsze, osoby z upośledzoną odpornością, medyków, służby mundurowe, ale widzimy, że blisko 3 tys. punktów szczepień nie zgłasza się po szczepionki. To znaczy, że osoby z tych grup ryzyka nie korzystają z tych szczepień, stąd też szybka decyzja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i uruchomienie od jutra szczepień dla osób w wieku 18 plus – powiedział.
Zaznaczył, że każda pełnoletnia osoba może już od jutra pójść do przychodni, która jest punktem szczepień i poprosić o zaszczepienie przeciw grypie. – Nie ma powodów, by POZ odmawiał, bo jest ponad 1 mln szczepionek dostępnych w tej chwili w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i te szczepionki na bieżąco można przekazywać – zapewnił.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, osoby uprawnione do bezpłatnego szczepienia nie muszą prosić lekarza o receptę na szczepionkę ani umawiać się w przychodni. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktu szczepień i umówić na termin zabiegu. Mapę punktów szczepień na grypę można znaleźć TUTAJ.
Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie, a następnie porozmawiać z lekarzem kwalifikującym do zabiegu.
– Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie – informuje Ministerstwo Zdrowia.
W świetle obowiązującego do tej pory przepisu szczepionka przeciw grypie w sezonie 2021/2022 przeznaczona była z refundacją dla 13 grup osób wskazanych do szczepienia z racji narażenia w sposób szczególny na zakażenie wirusem grypy przez wykonywane obowiązki zawodowe (w tym m.in. osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych, żłobkach, placówkach oświatowych), miejsce pobytu (domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, hospicja, odziały opieki długoterminowej) lub wiek (osoby powyżej 75 lat).
RL / PAP / opr. WM
Fot. pixabay.com