Dawny cmentarz prawosławny w Soli koło Biłgoraja porządkują wolontariusze i działacze Towarzystwa dla Natury i Człowieka, w ramach akcji „Cmentarze Pogranicza”.
– Cmentarz w Soli powstał w pierwszej połowie XIX wieku – mówi Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla natury i człowieka. – Wtedy funkcjonował przy parafii unickiej, grekokatolickiej, która stała się parafią prawosławną. Wszystkie cmentarze mają ogromną wartość historyczną, zabytkową. Świadczą o tych terenach i są rodzajem muzeów pod gołym niebem. Mało jest takich obiektów, które w wioskach Puszczańskich mają więcej niż kilkadziesiąt lat. Są tu nagrobki osób zmarłych 150 i więcej lat temu – dodaje.
Jeden z wolontariuszy, Jakub Bogdanowicz, na tym cmentarzu odszukał groby swoich przodków.
– Babcia pokazała mi pierwszy raz ten cmentarz, gdzie jej dziadkowie, moi prapradziadkowie leżą. W miarę czasu staramy się tu co roku w listopadzie sprzątać – tłumaczy Jakub Bogdanowicz.
Towarzystwo dla Natury i Człowieka od 2005 r. prowadzi akcje porządkowania dawnych cmentarzy wschodniego pogranicza. Remontuje m.in. historyczne nagrobki na pozbawionych opieki wiejskich nekropoliach prawosławnych. Wczoraj (12.11) wolontariusze porządkowali cmentarz prawosławny w Różańcu, w gminie Tarnogród, jutro (14.11) planują odwiedzić prawosławne nekropolie Polesia.
TsF / opr. LysA
Fot. TsF