Szacunek dla munduru i tablica pamięci. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Białej Podlaskiej [ZDJĘCIA]

mundur 2021 11 11 160507

W Białej Podlaskiej zakończyły się uroczystości upamiętniające 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W centrum miasta pod pomnikiem Orła Niepodległej złożone zostały kwiaty i wieńce.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Białej Podlaskiej

– Jesteśmy tu, aby zamanifestować swój patriotyzm – mówią bialczanie, którzy uczestniczyli w obchodach. – Ważne, żeby to święto wszyscy odczuwali jednakowo to święto i byli zjednoczeni, bo to jest święto dla wszystkich w tym kraju. Świętuję bardzo radośnie, zawsze wywieszam flagę. Dzisiaj świętuję tak jak większość Polaków, czyli: „Wszystko dla granicy”, „Murem za mundurem”, bo to hasła bardzo aktualne i musimy wszyscy brać pod uwagę, że tegoroczne święto jest też podporządkowane temu, co się dzieje na granicy Polski.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości dziedzińcu kościoła pw. Św. Antoniego odsłonięto tablicę poświęconą harcerzom z Szarych Szeregów i bialskim pedagogom.

– Upamiętniliśmy też harcerki, które założyły Tajną Żeńską Drużynę Harcerską „Mury” w obozie zagłady Ravensbrück – mówi gwardian klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Białej Podlaskiej, brat Bogdan Augustyniak. – Tablica jest tutaj, ponieważ te wszystkie osoby były związane z Białą Podlaską albo pracowały w naszym mieście. Sugerowaliśmy się nazwiskami, które znajdowały się na małych tabliczkach, które zostały już wcześniej umieszczone na murze. Daje to możliwość, żeby ludzie, którzy przychodzą do kościoła pomodlić się, przypomnieli sobie nazwiska osób bardzo ważnych dla historii Białej Podlaskiej i tego miejsca. Czas potrafi „wyciąć” ludzi z naszej pamięci i serca; niewspominani zaczynają znikać z naszej świadomości.   

Uroczystość uświetniła część artystyczna w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater.

Organizatorem uroczystości był prezydent miasta oraz kościół pw. św. Antoniego.

MaT / opr. ToMa

Fot. Bartosz Wołoszko

Exit mobile version