Na cmentarzu przy ul. Unickiej – tzw. „Lubelskiej Łączce” znaleziono szczątki czterech ofiar terroru komunistycznego. Celem prowadzonych od kilku lat prac jest odnalezienie miejsc pochówku osób zamordowanych w latach 40. w więzieniu na Zamku w Lublinie.
– Przez pierwsze dwa dni prowadziliśmy prace pod nadzorem prokuratora w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu – mówi naczelnik oddziałowego biura poszukiwań i identyfikacji IPN w Lublinie, Artur Piekarz. – Podczas pierwszych dni poszukiwań odnaleziono szczątki należące do trzech osób, które spoczywały pod dwiema współczesnymi mogiłami. Charakter ich pochówku i ślady na kośćcu wskazują, że należały one do ofiar Zamku Lubelskiego. Biegły antropolog stwierdził, że ich czaszki nosiły ślady po postrzałach typowe dla wykonania wyroku tzw. „metodą katyńską”. Ostatniego dnia poszukiwaliśmy miejsca pochówku partyzanta poległego w obławie UB-MO. Pod współczesną mogiłą natrafiliśmy na przekopane szczątki kostne mężczyzny w wieku ok. 35-40 lat. Wstępne oględziny wskazały, że prawdopodobnie należą one do poszukiwanej ofiary.
Przy ofiarach znaleziono różne przedmioty, m.in. szkaplerz. Szczątki zostaną poddane szczegółowym oględzinom medycznym oraz próbie identyfikacji genetycznej.
Na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie – tzw. „Lubelskiej Łączce” spoczywają szczątki więźniów Zamku Lubelskiego, żołnierzy AK i członków innych organizacji niepodległościowych zamordowanych w latach 40. i 50. przez funkcjonariuszy UB. Ofiary zakopywano nocą w bezimiennych, często wspólnych dołach. Obecnie w miejscach ich pochówku znajdują się późniejsze nagrobki.
TSpi / opr. WM
Fot. poszukiwania.ipn.gov.pl / Róża Dylewska, Łukasz Pasztaleniec