„To bardzo duży bodziec do działań”. Poradnia w Bychawie została Ambasadorem Czytelnictwa

259049441 590823068864920 933121563678404427 n 2021 11 22 175413

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Bychawie otrzymała Certyfikat Ambasadora Czytelnictwa. Wyróżnienie wręcza Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie. Oprócz tytułu nagrodzona instytucja dostaje też półkę na książki zaprojektowaną i wykonaną przez mieszkańców Bychawy. 

– To wyróżnienie stanowi dla nas bardzo duży bodziec do działań – przyznaje Agnieszka Kośkiewicz, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bychawie. – Jest uwieńczeniem naszej współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Bychawie. Uważamy to za bardzo duże wyróżnienie.

– Chodzi nam o to, żeby podkreślić rolę biblioteki jako „trzeciego miejsca” (czyli miejsca odpoczynku zarówno od pracy zawodowej, jak i czynności domowych) – tłumaczy Barbara Cywińska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie. – Żeby mieszkańcy gminy Bychawa mieli szeroki dostęp do literatury, żeby książki były wszędzie tam, gdzie pojawiają się ludzie. Poza tym, że nasi partnerzy otrzymują Certyfikat Ambasadora Czytelnictwa, dostają też od nas prezent w postaci biblioteczki ambasadora. Ta biblioteczka to coś niepowtarzalnego. Jest to unikatowy egzemplarz, każdy dostaje inny. Biblioteczkę, która trafiła do poradni, zaprojektowała Katarzyna Szmit. Wymyśliła ją jako taki domek. Jest tam daszek z dachóweczkami, są okienka po bokach, jest też logo biblioteki, żeby osoby korzystające z biblioteczki mogły odnaleźć drogę do naszej biblioteki, jeżeli jeszcze jej nie odnalazły. 

Jakie książki znajdą się na tej biblioteczce? – Myślę, że znajdzie się tam literatura nie tylko psychoedukacyjna, czyli ściśle związana z kierunkiem czy trendem działania naszej placówki, ale również taka, która pomaga radzić sobie w różnych trudnych sytuacjach, pomaga przezwyciężać sytuacje stresowe, stanowi relaks czy odprężenie dla rodziców naszych „klientów”: dzieci i młodzieży – mówi Agnieszka Kośkiewicz.

– Chcemy pokazać, że współpracujemy ze sobą, promując literaturę – zaznacza Barbara Cywińska. – Korzystając z biblioteczki w oczekiwaniu na rozmowę z psychologiem czy pedagogiem, czy korzystając z zajęć, jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś dowie się o naszej bibliotece lub ewentualnie nasz partner ją poleci. To nowoczesna promocja czytelnictwa i biblioteki. Warto czytać z kilku powodów – chociażby dla przyjemności, żeby móc choć na chwilę przenieść się do zupełnie innego świata niż ten, w którym żyjemy. Rzeczywistość może czasem przytłoczyć, może zmęczyć.

– Słowo jest takim nośnikiem, który ma olbrzymią siłę oddziaływania na rozwój człowieka, na jego drogi życiowe, na podejmowane przez niego decyzje, na to, w jaki sposób radzi sobie w różnych trudnych sytuacjach. W współczesnym świecie, w którym ciągle gdzieś pędzimy i jest tak dużo różnych zmian, warto zatrzymać się przy książce, sięgnąć po nią, zrelaksować się, a jednocześnie zainspirować się do rozwoju – podkreśla Agnieszka Kośkiewicz.

Podczas wręczenia certyfikatu odbyło się również spotkanie z pisarką Joanną Marią Chmielewską.

Do tej pory tytuł Ambasadora Czytelnictwa w gminie Bychawa otrzymali: Świetlica Wiejska „Tęczowy Zakątek” w Gałęzowie oraz salon fryzjerski w Bychawce Drugiej.

W tym roku jeszcze jeden certyfikat powędruje do Kawiarni Artystycznej „Złota Lira” w Bychawskim Centrum Kultury. 

MaTo / opr. WM 

Fot. Tomasz Maczulski

Exit mobile version