Można ją pobrać tylko w trakcie porodu, a jest bezcennym lekarstwem w chorobach hematologicznych, onkologicznych, metabolicznych oraz immunologicznych. Po raz szósty w polskich szpitalach organizowane są Dni Krwi Pępowinowej.
Celem jest zwiększenie publicznych zasobów krwi pępowinowej w Polsce, a tym samym wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych. Komórki macierzyste to pierwotne komórki o zdolnościach do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu oraz mające potencjał do samoodnowy i namnażania się. Pozwala to wykorzystywać je do odbudowy lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do leczenia wielu poważnych chorób. Na świecie wykonano już ponad 40 tysięcy transplantacji krwi pępowinowej u dzieci i dorosłych.
W Dniach Krwi Pępowinowej bierze udział 12 wybranych szpitali na terenie Polski, w tym Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny numer 4 w Lublinie. Kobiety rodzące w placówkach uczestniczących w projekcie mogą przekazać krew pępowinową swojego dziecka na cele społeczne do publicznego banku komórek macierzystych.
W Lublinie akcja rozpoczęła się w poniedziałek 8 listopada i potrwa do 11 listopada.
MaK / opr. ToMa
Fot. pixabay.com