To jedyny taki ośrodek w całej Unii Europejskiej. W Lublinie będą szkolić się okuliści z całego świata

zacma 2021 06 23 235122 750x375 2021 11 12 172439

W Lublinie powstało Centrum Szkoleniowe Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych – ESASO. To jedyny taki ośrodek w Unii Europejskiej. Mieści się on w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego przy ul. Chodźki.

Powstanie centrum w Lublinie to efekt dziesięcioletniej współpracy lubelskich okulistów z Europejską Szkołą Zaawansowanych Studiów Okulistycznych  siedzibą w szwajcarskim Lugano. W październiku 2021 roku lubelskich ośrodek odwiedziło ponad 100 lekarzy okulistów między innymi z: Włoch, Czech, Rumunii czy Słowenii.

– Powstanie takiego ośrodka to dla nas wielkie wyróżnienie – mówi prof. Wojciech Załuska rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – To niezwykle ważne wydarzenie, świadczące o bardzo wysokim poziomie naszej jednostki, zarówno w aspekcie klinicznym, jak i organizacyjnym. Jesteśmy z tego dumni. Świadczy to o tym, że jesteśmy unikatową i niezwykłą jednostką w skali międzynarodowej.

W Centrum Szkoleniowym ćwiczą okuliści z całego świata. Kursanci szkolą się na najnowocześniejszym sprzęcie.

– Wysłaliśmy już 20 urządzeń, które pozwolą nam leczyć zaćmę. Wyślemy jeszcze 20 – mówi profesor Giuseppe Guarnaccia z Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych w Lugano. – Przyjeżdżając tutaj, powiedziałem, że nie widziałem jeszcze tak wspaniałego Centrum. W związku z tym Lublin stał się w tej chwili najważniejszym ośrodkiem na świecie, jeśli chodzi o leczenie zaćmy.

– To właśnie leczenie tego schorzenia będzie priorytetem w szkoleniu okulistów w Lublinie – wyjaśnia prof. Robert Rejdak, prorektor ds. umiędzynarodowienia i cyfryzacji i promocji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej uczelni. – Jako pierwszy etap szkoleń wybraliśmy chirurgię zaćmy. I właśnie w pierwszych miesiącach 2022 roku będziemy intensywnie szkolić w dziedzinie operacji zaćmy. W Polsce rocznie wykonuje się ponad 350 tysięcy takich zabiegów. A przed pandemią było ich ponad 400 tysięcy rocznie. Czyli jest to potężny problem społeczny. Jeśli byśmy zaćmy nie leczyli, pacjent oślepnie.

Jednak dzięki dostępnej technologii pacjent praktycznie 100% wraca do zdrowia.

– Dzięki otwarciu Centrum Szkoleniowego poprawimy organizację tych zabiegów w naszym mieście. Wchodzą w tej chwili również nowe technologie, jeżeli chodzi o znieczulenie, o cały szereg aspektów przygotowania pacjenta, wyboru najlepszej soczewki i wykonaniu zabiegów według najnowszych standardów. Wszyscy okuliści z całego regionu są też zaproszeni na te szkolenia, po to, aby podnosić standardy. A beneficjentem tego będą oczywiście nasi pacjenci – dodaje prof. Robert Rejdak. 

Od stycznia 2022 roku okuliści z całego świata mają się szkolić na kilkudniowych kursach.

Centrum Szkoleniowe Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych w Lublinie jest trzecim ośrodkiem tego typu na świecie i jedynym w Unii Europejskiej. 

MaTo / opr. ToMa

Fot. nadesłane / archiwum

Exit mobile version