W Tomaszowie Lubelskim zakończyły się obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym punktem wydarzeń było odsłonięcie Łuku Zwycięstwa, wybudowanego na trakcie prowadzącym do I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Odsłonięcie Łuku Zwycięstwa w Tomaszowie Lubelskim
– Łuk upamiętnia stulecie Bitwy Warszawskiej oraz setną rocznicę pobytu marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim – mówi poseł Tomasz Zieliński, który był jednym z inicjatorów budowy łuku. – Integralną częścią Łuku Zwycięstwa jest ekspozycja u jego podstawy, czyli mapa Rzeczpospolitej z okresu 1918-1939, z zaznaczonymi wyjątkowymi miejscami, które odwiedziliśmy wspólnie z inicjatorami budowy Łuku. W specjalnych urnach, nazwanych Duchem Niepodległej, znajduje się ziemia z: Oleandrów, Ossowa, Radzymina, Wilna, Lwowa, Komarowa, czyli tych miejsc, gdzie polscy żołnierze przelewali krew oraz tego miejsca (Oleandrów), z którego Józef Piłsudski rozpoczął swój marsz ku niepodległości Polski.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Narodowe Święto Niepodległości w Tomaszowie Lubelskim: msza w kościele pw. św. Józefa
– Piękny dzień dzisiaj – mówi starosta tomaszowski Henryk Karwan. – Ten Łuk pełni funkcję pomnika, ale ma też walor edukacyjny. Wybudowany on został na głównym trakcie dojścia do I Liceum Ogólnokształcącego w setną rocznicę pobytu w Tomaszowie Lubelskim marszałka Piłsudskiego, który w 1921 roku odznaczał tu pułki kawalerii i artylerii za zwycięską bitwę pod Komarowem. Ta historia jest bardzo ważna dla naszych małych ojczyzn i dla całej Polski. Bowiem dzięki tym, którzy wówczas przelewali krew, dzisiaj mówimy po polsku i dzięki nim istnieje nasza ojczyzna.
20 marca 1921 roku Józef Piłsudski przybył do Tomaszowa Lubelskiego, by odznaczyć Srebrnymi Krzyżami Virtuti Militari 239 żołnierzy z pułków ułanów: Krechowieckich, Jazłowieckich, Podolskich oraz 6 Dywizjonu Artylerii. – Później był w tutejszej szkole. Było to ogromne święto. Józef Piłsudski był taką „gwiazdą”. Ludzie witali go owacyjnie. Mieszkańcy cieszyli się odzyskaną niepodległością, cieszyli się zwycięstwem w wojnie polsko-bolszewickiej. I marszałek zdecydował, że właśnie tutaj zostaną odznaczeni kawalerzyści, którzy brali udział w batalii pod Komarowem. To nieprzypadkowe miejsce. Na cześć pobytu Piłsudskiego powstała nazwa Siwa Dolina, dlatego że tyle było tutaj w wówczas wojska, siwych mundurów, tyle tych kolorów – opowiada wicestarosta tomaszowski Jarosław Korzeń.
Budowa Łuku Zwycięstwa kosztowała około 200 tysięcy złotych. Instalację sfinansowały spółki Skarbu Państwa.
Rada Powiatu w Tomaszowie Lubelskim ogłosiła 2021 rok rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
MaK / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska