W Tomaszowie Lubelskim odsłonią Łuk Zwycięstwa. Upamiętni Józefa Piłsudskiego i Bitwę Warszawską

20210320 1455461 2021 03 20 184518 1140x570 2021 11 09 221444

2021 został uznany przez władze powiatu tomaszowskiego rokiem Józefa Piłsudskiego. W związku z tym w Tomaszowie Lubelskim 11 listopada zostanie odsłonięty Łuk Zwycięstwa. Ma upamiętnić 100-lecie Bitwy Warszawskiej i setną rocznicę pobytu marszałka Józefa Piłsudskiego na ziemi tomaszowskiej.

– Ten jubileusz jest uzasadniony, bo wizyta marszałka przypadkowa nie była – przekonuje zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, dr Grzegorz Figiel. – 20 marca 1921 roku jest istotną datą dla tomaszowian. Wtedy Józef Piłsudski przybył do miasta, by odznaczyć Srebrnymi Krzyżami Virtuti Militari 239 żołnierzy z pułków ułanów: Krechowieckich, Jazłowieckich, Podolskich oraz 6 Dywizjonu Artylerii. To bardzo dużo. Ale przede wszystkim marszałek Piłsudski spędził w Tomaszowie cały dzień. Wydaje się, że ten pobyt w Tomaszowie to symboliczne zakończenie wojny polsko-bolszewickiej na Lubelszczyźnie.

CZYTAJ: Uroczysta inauguracja Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego w powiecie tomaszowskim

– 11 listopada wszystko rozpoczynamy mszą świętą w kościele św. Józefa – zapowiada wicestarosta tomaszowski Jarosław Korzeń. – Po mszy uroczystym pochodem z orkiestrą przemieszczamy się pod liceum ogólnokształcące. Tam o godzinie 13.30 odsłaniamy naszą instalację – Łuk Zwycięstwa.

– Używamy dwojga nazw: Łuk Triumfalny i Łuk Zwycięstwa – mówi poseł Tomasz Zieliński. – Łuk ma dwojaką symbolikę. Z jednej strony, od strony wschodniej, będzie to symbolika Bitwy Warszawskiej, gdzie w centralnym punkcie będzie ułan, żołnierz – piechur polski oraz ksiądz Skorupka z krzyżem. Po bokach będą emblematy, czyli Matka Boża Łaskawa oraz Orzeł Legionowy. Z drugiej strony, od strony zachodniej, czyli od strony szkoły, na froncie łuku będzie płaskorzeźba Józefa Piłsudskiego. Następnie krzyż Virtuti Militari, ponieważ marszałek odznaczał żołnierzy tutaj, w Tomaszowie Lubelskim. Będzie też znak leśników.

– Mam apel do przeciwników tego łuku – dodaje Tomasz Zieliński. – Jak ten łuk będzie już odsłonięty, niech przyjdą zobaczyć, jakie są jego elementy. Na pewno zmienią zdanie i przekonają się, że jedynym celem tego łuku było upamiętnienie tych, którzy walczyli o niepodległość Polski. W środku będą umieszczone jeszcze trzy tablice upamiętniające trzy bardzo ważne wydarzenia. Dwie tablice związane są stricte z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Trzecia, niezwykle ważna, tablica związana jest ze społecznością szkolną.

CZYTAJ: W Tomaszowie Lubelskim stanie Łuk Triumfalny. Upamiętni Józefa Piłsudskiego i Bitwę Warszawską

– Józef Piłsudski w marcu 1921 roku odwiedził naszą szkołę. Uczniowie uczyli się wtedy w budynku przy ulicy Kościuszki – opowiada Leszek Bober, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim. – Zwiedził tę szkołę, otrzymał kilka prezentów od uczniów. Chcemy nawiązać do tego wydarzenia – wizyty Piłsudskiego w naszej szkole – poprzez umieszczenie repliki tablicy, która kiedyś znajdowała się w holu naszej placówki. Ta tablica została zdemontowana podczas II wojny światowej i gdzieś zaginęła. My chcemy ją odtworzyć i umieścić na budynku, by upamiętniała pobyt Józefa Piłsudskiego.

Łuk powstał przed I Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Lubelskim. Koszt instalacji szacowany jest na około 200 tysięcy złotych. Środki pochodzą ze spółek Skarbu Państwa.

FiKar / opr. WM

Fot. AP / archiwum

Exit mobile version