Wniosek o dowód tylko osobiście. Dłuższe kolejki w urzędach

20211108 094840 2021 11 08 203653

Od poniedziałku 8 listopada wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć tylko osobiście w urzędzie miasta lub gminy. Nowy dokument zawiera podpis posiadacza oraz ukryty odcisk linii papilarnych.

– Te zmiany spowodowały, że proces składania wniosku wydłużył się – skarżą się mieszkańcy Lublina. – Siedziałam z godzinę, bardzo długo sczytuje się odciski. Przede mną ta pani też bardzo długo siedziała. Był problem ze skanowaniem dokumentu czy też podpisu, trochę to trwa. Ale to chyba początki tego systemu, więc pewne niedociągnięcia są, ale na pewno będą poprawione.

Ale nie wszyscy składający w poniedziałek wniosek o nowy dowód mają takie doświadczenia: – Uważam, że to jest szybko. Na bilet czekałem krótko, nie zdążyłem nawet wypełnić wniosku. Podszedłem tutaj i u pani nie było dłużej jak 15 minut. Wyjątkowo było ekspresowo – mówi jeden z lublinian.

– Wszystkie rozwiązanie zostały wdrożone na czas i na chwilę obecną działają poprawnie – mówi Natalia Słowińska, kierownik referatu dowodów osobistych Urzędu Miasta Lublin. – Wydłużona procedura przyjmowania wniosków o wydanie dowodu osobistego wynika z konieczności pobrania dwóch odcisków palców po jednym z każdej ręki i zeskanowaniu oraz podpisu.

– Nowe dokumenty będą wyposażone w warstwę elektroniczną o wysokim stopniu zabezpieczenia, która podobnie jak w przypadku paszportu będzie zawierać wizerunek twarzy posiadacza, a także dwa odciski palców w formatach cyfrowych – mówi Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. –  Dodatkowo w warstwie graficznej pojawi się odręczny podpis właściciela, a także skrót PL na tle flagi Unii Europejskiej. Odciski palców nie będą pobierane od dzieci poniżej 12 roku życia, a także od osób, od których pobieranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.

– Z uwagi na to, że odcisków palców nie możemy złożyć przez Internet, nie ma możliwości złożenia wniosku o dowód osobisty online – mówi Joanna Gędek z Wydziału Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Premiera. – Czyli jedyną możliwością uzyskania nowego dokumentu tożsamości jest osobista wizyta w urzędzie.

Co się dzieje z osobami, które są niezdolne z różnych powodów, do tego aby taki odcisk palca złożyć? – Wydawane są wtedy dowody osobiste bez odcisków palców. Natomiast taki dokument jest ważny tylko przez rok. Z kolei standardowy dokument ważny jest przez 10 lat. Oczywiście są też takie osoby, które z uwagi na stan zdrowia nie mogą udać się do urzędu i złożyć takiego wniosku. Wówczas urzędy będą wyposażone w stacje mobilne i urzędnicy będą takie osoby odwiedzać, aby pobrać od nich odciski palców – dodaje Joanna Gędek.

– Jest to w pewien sposób ograniczenie prywatności ludzi – mówi Damian Rusinek, specjalista do spraw bezpieczeństwa IT. – Każdy teraz będzie musiał zeskanować swoje linie papilarne podczas składania wniosku o wydanie takiego dowodu. Plus jest taki, że będzie można skorzystać z tej cechy biometrycznej, czyli z tego odcisku palca, do jakiejś formy uwierzytelnienia się. Będzie to później prostsze, wygodniejsze dla nas. Jednak na razie jeszcze nie ma takich systemów. Przynajmniej ja nie wiem o żadnym, w którym można byłoby się uwierzytelniać takim odciskiem palca.

Wejście w życie nowych dowodów nie oznacza przymusowej wymiany tych starych. Będzie to obligatoryjne tylko w przypadku dokumentów, które straciły swoją ważność.

FiKar / opr. AKos

Fot. Filip Karman

Exit mobile version