Wydłuża żywotność farm fotowoltaicznych – wynalazek naukowców z Politechniki Lubelskiej opatentowany

photovoltaic g3ed69b100 1920 2021 11 29 114051

Wynalazek naukowców z Politechniki Lubelskiej jako pierwszy w kraju uzyskał ochronę patentową na produkt komputerowy. To efekt prac badawczych prowadzonych w zakresie przetwarzania i magazynowania energii elektrycznej.

Wynalazek opracowali badawcze z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych – dr. inż. Dariusz Zieliński, mgr. inż. Karol Fatyga oraz mgr. inż. Łukasz Kwaśny. Chodzi o rozwiązanie problemu, który powstaje przy współpracy farmy fotowoltaicznej z siecią elektroenergetyczną.

Bateria, stanowiąca część systemu farmy, działa z siecią w stanie asymetrii: – Z tym zjawiskiem walczy się za pomocą przekształtników o specjalnej konstrukcji. Niestety, podczas pracy powodują one powstawanie prądów pulsujących w magazynie energii, co przyspiesza jego starzenie się – mówi dr. inż. Dariusz Zieliński z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych.

Lubelscy naukowcy proponują zastosowanie dodatkowego układu elektronicznego. Ma on moc kilku kilowatów i może zostać dołączony do już istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Jego zaletą jest to, że aktywnie tłumi prąd pulsujący, tym samym chroniąc baterię. Dzięki temu wydłuża się cykl życia magazynu energii, wzrasta jego niezawodność oraz bezpieczeństwo eksploatacji.

PaSe / opr. GRa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version