Wzrasta zainteresowanie bezpłatnymi szczepieniami przeciwko grypie

vaccination g8a2043b70 1920 2021 11 26 171901

Od kilku dni wszystkie osoby dorosłe mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. Wcześniej od 1 października mogły to zrobić wybrane grupy ludzi. W Białej Podlaskiej zaszczepić się można w kilku punktach – dziś (26.11) sprawdziliśmy jak akcja szczepień przebiega w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej.

– Zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie zwiększyło się – mówi Marta Romanowicz, koordynator szczepień w bialskim szpitalu. – Od początku, od 1 października, zaszczepiliśmy 350 osób, a mamy zarejestrowanych 103 osoby. Każdego dnia po kilka osób się rejestruje. Od momentu, kiedy większa grupa ludzi może te szczepienia przyjąć, zainteresowanie wzrosło. Szczepią się ludzie w różnym wieku – od 30 do 50 lat. Ostatnio zauważyliśmy, że ludzie starsi, po pięćdziesiątce też zaczęli się rejestrować. Można się rejestrować telefonicznie lub przyjść osobiście. Tak samo, jak do szczepień przeciwko COVID, najpierw trzeba wypełnić oświadczenie, następnie jest kwalifikacja lekarska.

CZYTAJ: Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska: Grypa nie jest łagodnym przeziębieniem. Warto się zaszczepić

– Grypa ciągle jest groźna. Powikłania mogą być bardzo poważne – mówi zastępca dyrektora ds. medycznych w szpitalu w Białej Podlaskiej dr Paweł Chwaluk. – Sama grypa może być chorobą o przebiegu śmiertelnym. Powikłania dotyczą różnych narządów, ale te najbardziej dotkliwe to są powikłania związane z sercem, a więc zapalenie mięśnia sercowego, które niekiedy może prowadzić do tak dalece posuniętej niewydolności serca, że wymaga jego przeszczepienia. Szczepionka część osób na pewno zabezpieczy przed zachorowaniem, a część zabezpieczy przed najcięższym przebiegiem, ale też zawsze będzie jakiś niewielki odsetek osób, które mogą w ogóle nie odpowiedzieć na szczepienia.

– Co roku szczepię się przeciw grypie. Warto. Nie chcę chorować. Jak się szczepię na grypę, to w ogóle nie choruję, nie mam żadnych objawów – mówi jedna z mieszkanek Białej Podlaskiej.

CZYTAJ: Bezpłatne szczepienia przeciw grypie. Jak się zapisać?

– Nigdy się nie szczepiłam i na razie nie potrzebuję. Mam sposoby na grypę: miód z wodą, mieszany przez godzinę, i czosnek. Naturalne, domowe sposoby – stwierdza jednak inna.

– Przeciwko grypie w szczególności powinny zaszczepić się osoby chorujące na choroby przewlekłe, osoby starsze oraz te osoby, które ze względu na charakter ich pracy zawodowej narażone są kontakty z wieloma osobami. Myślimy tutaj o osobach pracujących w oświacie czy handlu – zaznacza dr Paweł Chwaluk.

Jak mają się szczepienia przeciwko grypie do szczepień przeciwko COVID-19? Czy szczepionkę przeciwko grypie można przyjąć zaraz po zaszczepieniu się na COVID? – Nie ma żadnych przeszkód, by tak zrobić – podkreśla dr Paweł Chwaluk. – To są szczepionki, które nie zawierają żywych drobnoustrojów, w związku z tym nie ma żadnych ograniczeń w przyjmowaniu tych szczepionek po sobie. Są rekomendacje medyczne, które mówią o tym, że można te szczepionki przyjąć w trakcie jednej wizyty lekarskiej.

CZYTAJ: Ekspert: szczepionki przeciw grypie i przeciw COVID-19 można podać podczas jednej wizyty

Jak informują specjaliści, w dobie pandemii istnieje ryzyko niebezpiecznych koinfekcji, czyli sytuacji, w której dana osoba zakazi się dwoma patogenami jednocześnie: np. koronawirusem i wirusem grypy. Dlatego warto zaszczepić się zarówno przeciwko grypie, jak i COVID-19.

W pierwszych trzech tygodniach listopada w województwie lubelskim odnotowano blisko 9 tys. przypadków zachorowań na grypę. Szczyt zachorowań przypadnie w lutym przyszłego roku.

Lista placówek, gdzie prowadzone są bezpłatne szczepienia przeciwko grypie podana jest na stronie pacjent.gov.pl.

MaT/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Exit mobile version