Znamy nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2021

net 21b15225 2021 11 15 174358

Kapituły powołane przez Telewizję Polską, Polskie Radio, rozgłośnie regionalne Polskiego Radia i Polską Agencję Prasową ogłosiły w poniedziałek nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2021 w kategoriach: „Obraz”, „Słowo”, „Muzyka” oraz „Idea”. Laureatów poznamy 29 listopada.

Listę nominowanych ogłoszono w poniedziałek podczas konferencji, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Jak przypomniał przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Nagrody Mediów Publicznych wznowiono w 2019 r. po 11 latach przerwy. Dotychczas były przyznawane w trzech kategoriach: „Obraz”, „Muzyka”, „Słowo”.

 – Cieszę się, że inaugurujemy kolejną edycję Nagród Mediów Publicznych. Jest pewna modyfikacja, wzbogacenie tych nagród o kolejną nagrodę przyznawaną przez 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Wprawdzie dzisiaj prezesi będą przedstawiać nominowanych i kapituły, ale wszystko jest w rękach niezależnych kapituł. Każda kapituła ma pewien obszar tematyczny, w którym się porusza i tam znajduje swoich kandydatów, ludzi, którzy zdaniem kapituły najbardziej przyczynili się do realizacji statutowych zadań mediów publicznych – mówił Czabański.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych poinformował, że oprócz nagród przyznawanych przez poszczególne kapituły wręczone zostaną nagrody prezesów mediów publicznych.

– Te nagrody specjalne są pewnym ukłonem w stronę spółek wykonujących dobrą pracę, pomagających w realizacji misji – wyjaśnił.

Do Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii „Obraz” nominację otrzymali Elżbieta Jaworowicz, Kalina Cyz oraz Miłosz Kłeczek.

Z kolei w kategorii „Muzyka” nominowanymi zostali Leszek Możdżer, Józef Skrzek i Agnieszka Budzińska-Bennett. 

W kategorii „Słowo” nominację otrzymali Andrzej Mularczyk, Antoni Libera i Joanna Siedlecka.

A w kategorii „Idea” nominację do Nagrody Mediów Publicznych 2021 otrzymali Maria Woś, Jarosław Jakubowski i Piotr Semka.

Maria Woś to wrocławska dziennikarka radiowa, felietonistka, jedna z założycielek Komisji Krajowej „Solidarności” Polskiego Radia i Telewizji Maria Woś, autorka cyklu „Opowieści lwowskie”.

Jarosław Jakubowski to poeta, prozaik, dramatopisarz i dziennikarz od lat współpracujący z Polskim Radiem PIK. Dziennikarz ma na swoim koncie powieść „Rzeka zbrodni”, która swoją fabułą nawiązuje do 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy.

Piotr Semka to dziennikarz, publicysta, historyk i autor książek dotyczących współczesnej historii Polski. Był członkiem opozycji antykomunistycznej, m.in. Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W 2019 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za „zasługi w działalności na rzecz niepodległości”.

Wyboru nominowanych w kategorii „Idea” dokonała złożona z 17 osób kapituła rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Jak podkreślił reprezentujący kapitułę prezes Zarządu Radia Rzeszów, Przemysław Tejkowski, „to nagroda niezwykle istotna”. – Idea to coś, co konstytuuje każdego człowieka. Jeżeli się ją ma i jest się jej wiernym to na tyle, na ile jest się jej wiernym, jest się człowiekiem. Wierność jest miernikiem naszego człowieczeństwa, ale także postępowania w życiu zawodowym – stwierdził.

PAP/ IAR / RL / opr. AKos

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Exit mobile version