05.12.2021 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

pm bazarek015 1 2021 12 04 154210

2018-12-17T17:50:08:19 , Fot. Piotr Michalski Nagranie " Bazarek " Grazyna Lutoslawska .

W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” premiera trzechsetnego odcinka słuchowiska „Bazarek”. Od sześciu lat przychodzą na osiedlowy bazarek po pietruszkę i po…rozmawiać. Spotykają się raz w tygodniu przy straganie Zosi (w tej roli Teresa Filarska), która czule i z wzajemnością spoglądała w stronę pana Lucjana (Michał Zgiet), starszego pana, któremu wydawało się, że wszystko jest już poza nim. Zosia i Lucjan po kilku latach pobrali się. Helena i Stanisław (w tych rolach Grażyna Jakubecka i Wojciech Dobrowolski), to małżeństwo z kilkudziesięcioletnim stażem. On chodzi w bonżurce i czyta gazety w Internecie. Ona na Internecie się nie bardzo zna, ale o świecie wie czasem więcej niż on. Bardzo się kochają. Wiesława (Ilona Kolejda-Zgiet) wciąż szuka sposobu na szczęście, chociaż na bardzo nieszczęśliwą nie wygląda. Słuchowisko realizuje Jarosław Gołofit. W trzechsetnym odcinku Helena i Stanisław planują jubileusz, a Wiesława ma nowy plan.

Ignacy Gogolewski obchodził w tym roku dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin. Aktor, reżyser, scenarzysta, dyrektor teatrów (w latach 1980-85 piastował stanowisko dyrektora w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie) zwrócił na siebie uwagę rolą Gustawa w pierwszych po wojnie „Dziadach”, zrealizowanych przez Aleksandra Bardiniego w 1955 r. w Teatrze Polskim. Ignacy Gogolewski ma na swoim koncie znakomite role w repertuarze współczesnym: „Operetce” w reż. Jerzego Grzegorzewskiego, „Ostatnim” Tadeusza Bradeckiego czy „Na czworakach” Kazimierza Kutza, ale też m.in. role Konrada, Kordiana, Fantazego. Grywał w dramatach szekspirowskich, m.in. „Śnie nocy letniej”, „Makbecie”, „Królu Ryszardzie II”, „Juliuszu Cezarze”, „Otellu”, „Antoniuszu i Kleopatrze”. Pamiętamy go z filmów, grał m.in. w: „Żołnierzu królowej Madagaskaru” Jerzego Zarzyckiego, „Trudnej miłości” Stanisława Różewicza, „Hrabinie Cosel” Jerzego Antczaka, „Jowicie” Janusza Morgensterna. Do historii kinematografii przeszła rola Antka Boryny w serialu „Chłopi” (1973), zrealizowanej przez Jana Rybkowskiego ekranizacji powieści Władysława Reymonta. W 2008 roku Ignacy Gogolewski był gościem Teatru Osterwy przy okazji wydania książki Joanny Ciosek „Ignacy Gogolewski od Gustawa Konrada do Antka Boryny”. Rozmowę prowadził Krzysztof Babicki. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” przywołamy fragmenty tego spotkania.

W „Alfabecie lubelskim” tym razem zaproponujemy spacer z Jarosławem Cymermanem na ulicę Rybną. Stoi tam kamienica, w której w 1882 roku na świat przyszła Janina Porazińska. W tym roku mija pięćdziesiąt lat od jej śmierci.

Spotkanie promujące najnowszy numer kwartalnika Akcent (4/2021) odbędzie się 9 grudnia w Radiu Lublin. Zaprosi na nie redaktor naczelny pisma, Bogusław Wróblewski, przeglądając w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” ostatni w tym roku numer.

W mikołajkowym prezencie książki od wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Fot. Nagrywanie słuchowiska „Bazarek” w Studiu im. Zbigniewa Stepka w Radiu Lublin. Od lewej stoją: Michał Zgiet (Lucjan), Ilona Zgiet (Wiesława), Wojciech Dobrowolski (Stanisław), Grażyna Jakubecka (Helena), Teresa Filarska (Zosia), Grażyna Lutosławska (autorka i reżyserka). Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version