Blisko 40 procent z 800 przebadanych w województwie lubelskim dzieci ma kłopoty ze wzrokiem. To wstępne wyniki pilotażowego programu „Dobrze widzieć”, dotyczącego wczesnego wykrywania wad wzroku. Program ma być rozszerzony na całą Polskę.
CZYTAJ: „Wyniki badań są porażające”. Kłopoty ze wzrokiem wśród dzieci w regionie
Komisja Europejska wznowiła negocjacje z województwem lubelskim w sprawie przyznania środków z programu REACT-EU. Wypłata funduszy była zagrożona przez przyjętą przez radnych Sejmiku Województwa Lubelskiego tzw. uchwałę „anty-LGBT”.
CZYTAJ: Lubelskie: negocjacje w sprawie wypłaty unijnych milionów wznowione
Płynące z całego kraju wyrazy wsparcia w formie kartek trafiły do żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących polsko-białoruskiej granicy. Wcześniej Poczta Polska w ramach akcji „Murem za polskim mundurem” na terenie garnizonu w Białej Podlaskiej przekazała kilkanaście tysięcy kartek przedstawicielom wojska, policji i Straży Granicznej.
CZYTAJ: „Żołnierze nas bronią i trzeba o nich pamiętać”. Kartki od dzieci dla obrońców granicy
Starszy pan z białą brodą, w czerwonym kostiumie i z głośnym śmiechem – w ten sposób od lat jest pokazywana postać świętego Mikołaja. Tak naprawdę był biskupem i pomagał potrzebującym.
CZYTAJ: Biskup z Miry i „rubaszny krasnal”. Święty Mikołaj w historii i popkulturze
Rozbudowuje się Zakład Karny we Włodawie. Wkrótce przybędzie tam niemal 260 miejsc dla osadzonych. Budowa nowego pawilonu została już zakończona. Obecnie trwa jego wyposażanie. To jednak nie jedyna inwestycja służby więziennej w regionie. W Zakładzie Karnym w Krasnymstawie rozpoczyna się budowa bliźniaczego pawilonu, do tego we Włodawie.
CZYTAJ: „To skok jakościowy”. Rozbudowa dwóch zakładów karnych w Lubelskiem
W Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie 6 grudnia odbyły się „Zoomikołajki”. Pracownicy przytuliska prezentowali zwierzęcych podopiecznych oraz zachęcali do odpowiedzialnej i przemyślanej adopcji.
CZYTAJ: Zwierzę to odpowiedzialność. Zoomikołajki w lubelskim schronisku [ZDJĘCIA]
Pomaga rodzina, dary przekazują także sąsiedzi i znajomi – pogorzelcy z miejscowości Oblasy w gminie Janowiec próbują wrócić do normalności po pożarze. W nocy z 1 na 2 grudnia ich dom stanął w ogniu i został częściowo zniszczony. Dzięki reakcji dziesięcioletniego Filipa nikomu nic się nie stało.
CZYTAJ: Mały bohater ocalił życie rodzinie. Trwa pomoc dla pogorzelców z miejscowości Oblasy
Program prowadziła Agata Zalewska.
Fot. Krzysztof Radzki