10.12.2021 Aktualności Radia Lublin

szkola 2021 12 10 234235

Radni powiatu chełmskiego zdecydowali, że Liceum Mundurowe w Dubience zostanie zamknięte do 2025 roku. Za głosowało 14 radnych, przeciw 2, przy jednym głosie wstrzymującym się.

CZYTAJ: Radni „za” wygaszeniem liceum w Dubience. Rodzice i uczniowie protestują

Niejeden mieszkaniec województwa lubelskiego odtańczył w piątek (10.12) rano tak zwany „taniec pingwina na szkle”. Przywitaliśmy dzień oblodzonymi chodnikami i ulicami, a z nieba wciąż padał marznący, mokry śnieg. I choć teraz sytuacja wydaje się już nieco lepsza, według synoptyków, wcale lepiej nie będzie.

CZYTAJ: Lubelskie: na drogach czekają nas lód i mgła

Lublin po raz kolejny łączy zespoły ludowe z całego kraju. Trwa 31. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe.

CZYTAJ: „Muzyka najlepszym ambasadorem narodów”. Weekend pod znakiem Mikołajek Folkowych [ZDJĘCIA]

Licytując skarpetki zrobione przez proboszcza parafii w Gnojnie można wesprzeć remont zabytkowego kościoła w Starym Bublu. – To już kolejna odsłona tej akcji, o której głośno zrobiło się w całym kraju. Obecnie zbieramy fundusze na II etap remontu ścian zewnętrznych kościoła pw. św. Jana Ewangelisty – mówi inicjator akcji, ksiądz Marcin Chudzik.

CZYTAJ: Ze skarpetkami na ratunek zabytkowym kościołom. Kolejna odsłona „Zbiórki dla Jana”

W niedzielę 12 grudnia wchodzi w życie dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski dotyczący wieku oraz przymiotów kandydatów i kandydatek do stałego lektoratu i akolitatu. Dopuszcza on świeckie kobiety do posługi przy ołtarzu. Dekret opiera się na liście apostolskim papieża Franciszka „Spiritus Domini”, który zmienił treść kanonu mówiącego o posługach w Kościele.

CZYTAJ: Kobiety dopuszczone do posługi przy ołtarzu. Nowe zasady w polskim Kościele

Podróżowanie przez quizy, okulusy i gogle VR sprawdzali uczniowie szkół podstawowych w Tomaszowie Lubelskim. Przez dwa dni poznawali atrakcje Polski i regionu.

CZYTAJ: Wirtualne podróże uczą i bawią

To był przełomowy rok dla działań archeologów w Chodliku. Częściowo wyremontowano dawną szkołę, która ma stać się muzeum oraz miejscem kształcenia młodych adeptów archeologii. Prowadzono także badania wykopaliskowe i powierzchniowe, które odkryły kolejne tajemnice wczesnośredniowiecznego grodu.

CZYTAJ: Przełomowy rok archeologów w Chodliku: „To miejsce ma szansę stać się perełką turystyczną”

Program poprowadziła Marzena Lewandowska.

Fot. Karolina Ryniak

Exit mobile version