Studium zagospodarowania przestrzennego w części dotyczącej Górek Czechowskich w Lublinie jest niezgodne z prawem. Tak orzekł w środę 15 grudnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Chodzi między innymi o zasady dotyczące ochrony środowiska.
CZYTAJ: Sąd: studium ws. Górek Czechowskich niezgodne z prawem. Miasto zapowiada skargę kasacyjną
Mija tydzień od wprowadzenia na kilku osiedlach w Zamościu pilotażowego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Pierwszym osiedlem, gdzie system już działa jest Małe Ciche. Jednak nie wszyscy mieszkańcy są przekonani do inteligentnych pojemników.
CZYTAJ: Estetycznie i ekologicznie. Inteligentne śmietniki już działają w Zamościu
Zostały ostatnie dni na rejestrację sztabów w tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Dotychczas w całej Polsce powstało ich ponad 150.
CZYTAJ: Pospolite ruszenie serc. Ostatnie dni na rejestrację sztabów „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”
Amonity z Łukowa są w centrum uwagi polskich naukowców. Kolekcję skamielin żyjących 160 mln lat temu zwierząt chce odkupić od prywatnego kolekcjonera Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. W Internecie uruchomiono zbiórkę na wykup kolekcji.
Miliard złotych w perspektywie najbliższych 7 lat na inwestycje na Roztoczu chce przeznaczyć Samorząd Województwa Lubelskiego. Trwają prace nad programem koniecznych inwestycji.
CZYTAJ: Roztocze stawia na turystykę. Region otrzyma miliard złotych na rozwój
Przysmak wigilijnego stołu kosztuje w tym roku zdecydowanie więcej. Za kilogram karpia, który króluje podczas świątecznej kolacji trzeba zapłacić nawet trzy złote więcej niż w roku ubiegłym. Ryb na rynek trafia mniej między innymi ze względu na trudne warunki atmosferyczne w długim okresie hodowlanym. Do wzrostu cen pośrednio przyczyniają się też kormorany, siejąc spustoszenie w gospodarstwach rybackich.
CZYTAJ: Karp droższy niż w ubiegłym roku. Co na to wpływa?
Muzeum Wsi Lubelskiej stworzyło nowy katalog pt. „Wieś – dwór – miasteczko”. Pozycja ma przede wszystkim wspomagać nauczycieli w nauczaniu historii z wykorzystaniem obiektów znajdujących się na terenie skansenu. Motywem przewodnim jest prezentacja przykładów społeczo-gospodarczej koegzystencji wsi, dworów i miasteczek w okresie od uwłaszczenia chłopów w 1864 r. po ostatnie lata II Rzeczypospolitej.
CZYTAJ: „Wieś – dwór – miasteczko”. Nowe wydawnictwo Muzeum Wsi Lubelskiej
Grudzień jest uznawany za najbardziej stresujący miesiąc w roku. Przedświąteczne wydatki, spotkania rodzinne czy podsumowanie roku – to wszystko wpływa na gorsze samopoczucie wielu ludzi.
CZYTAJ: Jak poradzić sobie z grudniowym stresem?
Program prowadził Ryszard Majewski.
Fot. Krzysztof Radzki