Około 16 tysięcy dzieci od 5 do 11 roku życia zostało w Polsce zaszczepionych przeciw COVID-19. Średnia dla każdego województwa wynosi więc 1000 dzieci. Tymczasem w województwie lubelskim zainteresowanie szczepieniami było dużo mniejsze.
CZYTAJ: Lubelskie: szczepienia dzieci już trwają, gorzej z zainteresowaniem
Martyna, Gabrysia i Iga – to imiona trojaczków urodzonych w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4. W piątek 17 grudnia pierwsza dziewczynka opuściła szpital. O tym, jak przebiegała ciąża oraz o pierwszych dniach życia maluszków, mówią ich rodzice Beata i Sebastian Węcławek.
CZYTAJ: „Jest duża radość”. Lubelskie trojaczki mają się dobrze
Brodacze żegnający stary rok – to jedyna taka w Polsce i prawdopodobnie w Europie tradycja. Od ponad stu lat jest kultywowana w nadbużańskich Sławatyczach. Ten bardzo barwny obrzęd został wpisany decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
CZYTAJ: Jedyna taka tradycja w Polsce. Brodacze ze Sławatycz trafili na UNESCO
Ważą się losy Liceum Ogólnokształcącego im. 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Dubience. Rodzice i uczniowie nie zgadzają się z zamiarem wygaszenia szkoły przez chełmskie starostwo. Zapowiadają dalsze protesty czy strajki.
CZYTAJ: Najstarsze liceum mundurowe na Lubelszczyźnie czeka likwidacja? Trwa walka o szkołę w Dubience
Fundacja Wolności w Lublinie zarzuca błąd lubelskim planistom przy szacowaniu terenów potrzebnych pod budowę nowych bloków. Zdaniem działaczy ziemi przeznaczonej pod zabudowę jest więcej niż jest to potrzebne.
Kilka stoków narciarskich na Lubelszczyźnie już działa – inne przygotowują się na otwarcie. Dla wielu osób będzie to początek przygody z nartami lub snowboardem.
CZYTAJ: Stoki narciarskie już działają. „Kluczowe jest zachowywanie zasad bezpieczeństwa”
Badania „Uczeń w kryzysie” przeprowadziła Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Objęły one 1500 uczniów z klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z całego kraju. Psychologowie sprawdzili, jak młodzi ludzie odnaleźli się w okresie pandemii.
CZYTAJ: Czy uczniowie są w kryzysie? Psychologowie o młodych ludziach w czasach pandemii
Program poprowadził Ryszard Majewski.
Fot. Iwona Burdzanowska