17.12.2021 Aktualności Radia Lublin

img 20211216 192258 2021 12 18 003101

Około 16 tysięcy dzieci od 5 do 11 roku życia zostało w Polsce zaszczepionych przeciw COVID-19. Średnia dla każdego województwa wynosi więc 1000 dzieci. Tymczasem w województwie lubelskim zainteresowanie szczepieniami było dużo mniejsze.

CZYTAJ: Lubelskie: szczepienia dzieci już trwają, gorzej z zainteresowaniem       

Martyna, Gabrysia i Iga – to imiona trojaczków urodzonych w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4. W piątek 17 grudnia pierwsza dziewczynka opuściła szpital. O tym, jak przebiegała ciąża oraz o pierwszych dniach życia maluszków, mówią ich rodzice Beata i Sebastian Węcławek.

CZYTAJ: „Jest duża radość”. Lubelskie trojaczki mają się dobrze

Brodacze żegnający stary rok – to jedyna taka w Polsce i prawdopodobnie w Europie tradycja. Od ponad stu lat jest kultywowana w nadbużańskich Sławatyczach. Ten bardzo barwny obrzęd został wpisany decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

CZYTAJ: Jedyna taka tradycja w Polsce. Brodacze ze Sławatycz trafili na UNESCO

Ważą się losy Liceum Ogólnokształcącego im. 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Dubience. Rodzice i uczniowie nie zgadzają się z zamiarem wygaszenia szkoły przez chełmskie starostwo. Zapowiadają dalsze protesty czy strajki.

CZYTAJ: Najstarsze liceum mundurowe na Lubelszczyźnie czeka likwidacja? Trwa walka o szkołę w Dubience

Fundacja Wolności w Lublinie zarzuca błąd lubelskim planistom przy szacowaniu terenów potrzebnych pod budowę nowych bloków. Zdaniem działaczy ziemi przeznaczonej pod zabudowę jest więcej niż jest to potrzebne.

CZYTAJ: Jakiej powierzchni pod zabudowę potrzebuje Lublin? Fundacja Wolności zarzuca błąd ratuszowym planistom

Kilka stoków narciarskich na Lubelszczyźnie już działa – inne przygotowują się na otwarcie. Dla wielu osób będzie to początek przygody z nartami lub snowboardem.

CZYTAJ: Stoki narciarskie już działają. „Kluczowe jest zachowywanie zasad bezpieczeństwa”

Badania „Uczeń w kryzysie” przeprowadziła Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Objęły one 1500 uczniów z klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z całego kraju. Psychologowie sprawdzili, jak młodzi ludzie odnaleźli się w okresie pandemii.

CZYTAJ: Czy uczniowie są w kryzysie? Psychologowie o młodych ludziach w czasach pandemii

Program poprowadził Ryszard Majewski.

Fot. Iwona Burdzanowska 

Exit mobile version